Четвртак, 19. јануар 2017.

Девета седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду

На седници Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду, одржаној 19. јануара, разматран је утицај мразева на стање усева и ублажавање последица.


Др Новица Младенов из Института за ратарство и повртрарство из Новог Сада, рекао је да ниске температуре које су достизале и –15 степени Целзијуса у току јануара, неће утицати на стање усева и оставити последице на сетву. Младенов је објаснио да су услови за каљење пшенице били готово идеални и да разлога за бригу нема, јер је пшеница у фази клијања отпорна на ниске температуре, пошто се биљка храни из зрна, а најосетљивија је када почне да се храни преко корена, али да и тада биљка може да издржи мразеве. „Ако чвор бокорења биљке, који се налази два центиметра испод земље, није угрожен, биљка је у стању да се регенерише и опстане“, истакао је др Младенов. Наведено је и да би ризик на усев био велики једино када би температура нагло порасла, и пшеница почела да клија, а потом поново нагло опала, што би довело до уништавања плода. Што се тиче других ратарних усева, не треба очекивати већих штета, сем евентуално код уљане репице, пошто се вегетативна купа биљке налази на површини земље и таквој биљци не би одговарала рана сетва.

Државни секретар у Министарству пољопривреде и заштити животне средине Жељко Радошевић, истакао је да је засађено 10 до 12 одсто мање пшенице, у односу на прошлу годину, што је последица касне жетве, али да је засејано преко 500 000 хектара пшенице, и да довољно резерви има и за извоз, који се тренутно не одвија у пуном капацитету због залеђених река. „Саветодавне стручне службе прате стање усева и дају савете привредницима, а извештаји са терена стижу на недељном нивоу“, истакао је Радошевић и додао да ниске температуре неће утицати на усеве.

На седници се говорило и о стању на терену, инспекцијским службама који раде на контроли семена и искоришћавању научних потенцијала које Република Србија има.

Након расправе, чланови су усвојили Закључак који гласи да Одбор процењује да за сада нема никаквих опасности ни штета на јесењим усевима и препоручује прехрану и негу усева ради постизања максималних приноса.

Под тачком разно чланови Одбора договорили су да тема за једну од наредних седница буде склапање уговора са осигуравајућим предузећима, да се не врши делимична, већ потпуна накнада штета по свим мерама које су у склопу аграрне и руралне политике Републике Србије, као и заштите пчеларства у Републици Србији.

Седници је председавао председник Одбора Маријан Ристичевић, а присуствовали су следећи чланови и заменици чланова Одбора Горан Богдановић, Жарко Богатиновић, Драган Јовановић, Верољуб Матић, Радован Јанчић, проф. др Миладин Шеварлић, Милија Милетић, Тијана Давидовац, Звонимир Ђокић, мр Марко Миленковић и Арпад Фремонд.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Четвртак, 19. јануар 2017. | Девета седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду 19.01.2017.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5