Субота, 4. март 2006.

Две године рада Народне скупштине Републике Србије

Поводом две године од ступања на функцију председника и двогодишњице рада овог сазива Народне скупштине, председник Предраг Марковић поднео је јавности редовни Извештај о раду у претходном периоду.


Поводом две године од ступања на функцију председника и двогодишњице рада овог сазива Народне скупштине, председник Предраг Марковић поднео је јавности редовни Извештај о раду у претходном периоду. Он је истакао да је Народна скупштина највиши ниво власти, али у домену доношења закона и контроле извршне власти у оквиру механизама које има на располагању. Он је поновио да је Народна скупштина добила највише оцене за свој рад од европских и домаћих институција, али и то да се тим успехом хвале други и да је то јако добро, јер иако ни Влада ни судови не доносе законе, највећи број усвојених закона у историји парламентаризма у Србији треба да буде понос свих који су учествовали у њиховом предлагању и примени. Он је истакао значај улоге Народне скупштине у отпочињању преговора са Европском унијом, допринос који је дала за завршетак аранжмана са Међународним монетарним фондом и спремност свих одговорних људи да покажу државничку одговорност у значајним моментима за земљу.

Председник Марковић је поновио своје залагање да се закони или спроводе или мењају истакавши да се један број закона у Србији не спроводи као и да Народна скупштина није место на које се питање зашто се закони не спроводе поставља. «Задатак Народне скупштине је да стално подсећа надлежне да закони морају да се спроводе» истакао је председник Марковић. Он је навео и то да је Народна скупштина својим примером показала да закони морају да се спроводе, тако што је као тело које их доноси прва почела да их примењује од спровођења закона о спречавању сукоба интереса, закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја, до примене закона о забрани пушења у затвореним просторијама. «Кључни приоритет је био да се донесу закони који мењају ову државу, али са мењањем државе упоредо морају да се мењају и њене институције па и Народна скупштина», истакао је председник Марковић позивајући се на низ програма којима се стручне службе оспособљавају за што квалитетније обављање послова. Он је такође навео низ акција којима се Народна скупштина «отворила» ка јавности и грађанима, као и напорима да се у овом здању омогуће што бољи и квалитетнији услови за рад скупштинским извештачима уз успостављање европских стандарда.

«Народна скупштина је доносила законе, мењала законе и у томе су учествовали сви одговорни посланици. Народна скупштина сада мора да контролише спровођење закона и да инсистира на доношењу сета нових закона, од којих нажалост један део још није у скупштинској процедури. У наредном периоду морамо да покажемо солидарност, успоставимо пуну контролу и да објашњавамо људима на шта све имамо право, која овлашћења законом дата већ постоје и те захтеве треба упутити на она места у чијој је то надлежности», закључио је председник Марковић.