Четвртак, 18. јун 2009.

Дванаеста седница Одбора за равноправност полова

Чланови Одбора за равноправност полова су, на седници одржаној 18. јуна, разматрали текст Предлога декларације о елиминацији свих облика насиља над женама и децом и одговор на представку Ладе Протић, председника СОС телефона за жене и децу жртве насиља – Београд.



Чланови Одбора за равноправност полова су, на седници одржаној 18. јуна, разматрали текст Предлога декларације о елиминацији свих облика насиља над женама и децом и одговор на представку Ладе Протић, председника СОС телефона за жене и децу жртве насиља – Београд.

Председница Одбора укратко је упознала чланове Одбора са циљем предлагања декларације о елиминацији насиља над децом и женама истакавши да су Уједињене нације иницирале да се у земљама чланицама донесу закони о равноправности полова и о заштити жена и деце од насиља. Она је додала да у Србији, према статистичким подацима, шест одсто жена које су жртве насиља сматра да су одговорне за насиље које се над њима спроводи. У том смислу потребно је иницирати доношење законског оквира за заштиту жена од насиља и радити на подизању њихове свести о спречавању насиља. Она је члановима Одбора предложила да Одбор за равноправност полова заједно са Одбором за здравље и породицу сачини Предлог декларације о елиминацији свих облика насиља над женама и децом, полазећи од постојећег текста на коме су радили народни посланици претходног сазива Народне скупштине.

Народни посланик Паја Момчилов, председник Одбора за здравље и породицу, који је присуствовао седници, упознао је чланове Одбора за равноправност полова са активностима које је Одбор за здравље и породицу предузео по питању израде текста декларације. Овај Одбор је формирао четворочлану комисију која има за задатак да предложи текст, који би се у сарадњи са члановима Одбора за равноправност полова усагласио и упутио у скупштинску процедуру.

Чланови Одбора за равноправност полова сложили су се да формирају комисију, у чијем саставу су председница Одбора Гордана Пауновић-Милосављевић, заменица председнице Одбора Бојана Станојевић и чланови Одбора Злата Ђерић, Јелена Травар-Миљевић и Милан Аврамовић, а која ће у сарадњи са комисијом Одбора за здравље и породицу, у року од месец дана, предложити одборима текст декларације. Такође, чланови Одбора су се сложили да у рад ових комисија укључе и чланове Радне групе за права детета Народне скупштине.

У наставку рада, чланови Одбора су разматрали допис Ладе Протић, председника СОС телефона за жене и децу жртве насиља, коме прети гашење услед недостатка материјалних средстава за обезбеђивање простора за рад. Одбор је одлучио да контактира представнике СОС телефона и информише се шта од конкретне помоћи Одбор може да пружи, са идејом да, уколико је то потребно, Одбор упути допис председници Народне скупштине да се овој организацији привремено обезбеде просторије за рад у згради Народне скупштине у Краља Милана 14. Такође, Одбор ће контактирати и Управу за родну равноправност Министарства рада и социјалне политике како би се нашло трајно решење за представнике СОС телефона. Такође, чланови Одбора су се сложили да би ова област морала да буде системски уређена и изнели предлоге да се у текст декларације о елиминисању насиља над женама укључе препоруке локалној самоуправи о неопходности постојања СОС телефона на локалном нивоу.

Седници је председавала председница Одбора, Гордана Пауновић-Милосављевић.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2