Четвртак, 1. април 2010.

Двадесет четврта седница Одбора за културу и информисање

На седници Одбора за културу и информисање, која је одржана 1. априла, одржано је јавно слушање на тему: сарадња приватног и државног сектора у финансирању културе.



На седници Одбора за културу и информисање, која је одржана 1. априла, одржано је јавно слушање на тему: сарадња приватног и државног сектора у финансирању културе. Ово јавно слушање један је од скупова одржаних у оквиру тродневне Конференције, коју је организовала Фондација Београдске филхармоније „Зубин Мехта“, у сарадњи са Амбасадом САД у Србији.

Отварајући скуп, директор Београдске филхармоније Иван Тасовац је рекао да се ова конференција бави могућностима и перспективама укључивања приватног сектора у финансирање културе у Србији, као и представљањем правних и економских аспеката донаторства.

Гост седнице био је Лоренс Тамбури, председник и извршни директор Питсбуршког симфонијског оркестра и један од водећих светских експерата на пољу ангажовања приватног сектора у финансирање културе. Представљајући рад и финансирање тог оркестра, Тамбури је рекао да се 32 одсто буџета остварује од сопствене зараде, 13 одсто

добија од државе, док 29 одсто буџета чине улагања приватника. Поред тога, у буџету оркестра, на посебном рачуну, постоје и средства која се сваке године увећавају кроз разне инвестиције

Питсбуршки симфонијски оркестар, али и сам град, знатно су напредовали у области културе и уметности, највише захваљујући приватним улагањима, истакао је Лоренс Тамбури.

У раду седнице учествовали су директори институција културе у Србији који су госту упутили више питања, а највише их је занимало на који начин функционишу пореске олакшице за приватнике који улажу у институције културе.

Директор Тамбури је рекао да се у САД пореским обвезницима који дају новац институцијама културе, у том износу одбија порез, али и да постоји више других олакшица, које подстичу приватна улагања. Додао је да су филантропија и осећај да је важно помоћи развоју културе ипак најважнији разлози због којих приватници улажу у културу.

Чланови Одбора и гости јавног слушања указали су да за сада у Србији није применљив овакав начин финансирања културе, али да су недавним изменама пореског система, такође омогућене пореске олакшице за улагање у ову област. Оне нису довољно промовисане и познате потенцијалним улагачима. Такође је оцењено да је постојећи модел финнсирања институција у култури превазиђен и мора да буде замењен новим моделом, који ће обезбедити услове за сарадњу приватног и државног сетора у овој области.

Седници је председавала Весна Марјановић, председница Одбора.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2