Среда, 11. новембар 2009.

Двадесет прва седница Одбора за индустрију

Чланови Одбора за индустрију су, на седници одржаној 11. новембра, разматрали амандман поднет на Предлог закона о изменама и допунама Закона о рударству и Информацију о јавним набавкама у функцији упошљавања привреде Србије и одржавању привредне активности.



Чланови Одбора за индустрију су, на седници одржаној 11. новембра, разматрали амандман поднет на Предлог закона о изменама и допунама Закона о рударству и Информацију о јавним набавкама у функцији упошљавања привреде Србије и одржавању привредне активности.

Седници је председавао председник Одбора Милорад Буха, а присуствовали су представници Уније послодаваца Србије, Самосталног синдиката металаца Србије, Министарства рударства и енергетике и Управе за јавне набавке.

На предлог заменика председника Одбора Небојше Ћерана, Одбор је поднео амандман на члан 15 Предлога закона о изменама и допунама Закона о рударству.

У наставку рада чланови Одбора разговрали су са представницима Уније послодаваца Србије и Самосталног синдиката металаца Србије о проблемима са којима се суочавају домаће фирме у процесима јавних набавки, посебно код јавних предузећа у Србији. Представници Уније и Синдиката доставили су Одобру за индустрију своје представке везане за ову проблематику и изразили незадовољство што се сви представници Владе, позвани на седницу Одбора, нису одазвали. Унија послодаваца је доставила предлоге за измене и допуне Закона о јавним набавкама, којима се између осталог тражи повећање преференцијала у јавним набавкама са 20 посто на 30 посто за домаћа предузећа, као и поштовање рока од 15 дана у решавању приговора подносиоца захтева за заштиту права у поступцима јавних набавки. Представници Синдиката су истакли да се у тендерима за велике пројекте, посебно код јавних предузећа, постављају нереални захтеви, које домаћа предузећа нису у стању да испуне. Они су затражили подршку Одбора за став да је потребно расписивати тендере тако да домаћа предузећа имају предност у односу на предузећа из иностранства. Такође је наглашено да је око 150 милиона евра за велике пројекте већ повучено од различитих међународних финансијских организација, као и да те организације не условљавају кредитирање ангажовањем искључиво страних предузећа као извођача радова. Саговорници су се сложили да послодавци и синдикати стоје на истом становишту у погледу овог питања, изразивши наду да ће им се придружити и представници власти. Представници Управе за јавне набавке исткали су да постојећи Закон о јавним набавкама има довољно инструмената за заштиту домаћих предузећа у поступцима јавних набавки него што је то случај са законским решењима у региону. Они нису мишљења да домаћа предузећа треба да имају предност на тендерима у односу на предузећа из иностранства, јер то није случај ни у региону, а ни у Европској унији. Србија примењује две европске директиве у поступцима јавних набавки које не остављају простора за ограничења и фаворизовање домаћих предузећа. Чланови Одбора су се у великом делу сложили са изнетим ставовима и након дуже расправе једногласно донели следеће закључке:

1. Потребно је одржати још једну седницу Одбора за индустрију са истом темом, али по добијању предлога буџета за 2010. годину;

2. Одбор ће формирати пододбор за питања из ове области који ће заједнички наступати према Влади. Чланови пододбора биће председник Одбора Милорад Буха, заменик председника Одбора Небојша Ћеран и чланови Одбора Ненад Поповић и Бајрам Шеховић, којима ће се у раду прикључити и два представника Уније послодаваца и два представника репрезентативних синдиката;

3. Одбор подржава иницијативу Уније послодаваца Србије за измене Закона о јавним набавкама, уколико је то у функцији упошљавања домаће привреде;

4. У складу са изнетим информацијама потребно је извршити притисак на државне органе који директно раде на пословима јавних набавки.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5