Среда, 10. фебруар 2010.

Двадесет друга седница Одбора за културу и информисање

На седници Одбора за културу и информисање 10. фебруара одржано је јавно слушање на тему: „Културна сарадња у међународним односима.



На седници Одбора за културу и информисање 10. фебруара одржано је јавно слушање на тему: „Културна сарадња у међународним односима.“ Седници је председавала Весна Марјановић, председница Одбора.

Поводом обележавања 70 година рада Канцеларије Британског савета у Србији присутнима се обратио регионални директор Британског савета за Југоисточну Европу Мајкл Бирд, који је рекао да је Британски савет основан као независна и неполитичка организација, чији је основни задатак да разменом знања и идеја гради међусобно поверење. Оно може бити изграђено само дијалогом, на принципу узајамности, јер, како је рекао, „наша будућност зависи од људи који припадају свим културама и сви зависимо једни од других“. Британски савет, иначе, основан пре 75 година, делује у 110 земаља, а канцеларија у Србији се убраја међу осам најстаријих.

Мајкл Бирд је нагласио да заједничка питања и изазови, као што су међукултурни дијалог, климатске промене, заштита животне средине и друга, морају да буду решавана на европски начин, како би сви деловали јединствено у Европи, али и глобално.

Чланови Одбора истакли су значајну улогу Канцеларије Британског савета у организовању различитих пројеката у области културе и образовања. Они су указали да инострани културни центри у Србији значајно доприносе организацији културних програма и преносе нам сопствена знања и искустава, али и дају подршку представљању српске културе у свету.

Наводећи податак да Србија има само један културни центар у иностранству, и то у Паризу, чланови Одбора су указали на потребу да се унапреди рад институција у култури, у чему је драгоцено искуство европских земаља, а посебно да се боље организује представљање културе наше земље у свету. Српска култура мора да се представи свету на много организованији и савременији начин, јер сарадња у области културе подразумева двосмерност у размени знања и искустава, оцењено је у разговору.

Чланови Одбора указали су на потребу да се да настави сарадња и са другим иностраним културним центрима у Србији, чија знања, информације и искуство могу да допринесу унапређењу културе у Србији.

У раду седнице учествовали су и чланови одбора за спољне послове и за европске интеграције, а присуствовали су представници министарстава спољних послова и културе, као и стручни и научни радници.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2