30. март 2021. Председник Народне скупштине Ивица Дачић на оснивачком састанку Парламентарне мреже за дигиталну безбедност

30. март 2021. Председник Народне скупштине Ивица Дачић на оснивачком састанку Парламентарне мреже за дигиталну безбедност

Уторак, 30. март 2021.

Дачић: Потребна најшира могућа друштвена акција зарад обавештења и упозорења на све опасности које се крију иза дигиталне завесе

Председник Народне скупштине Републике Србије Ивица Дачић обратио се на оснивачком састанку Парламентарне мреже за дигиталну безбедност где је истакао да се данас дигиталном писменошћу и дигиталном безбедношћу баве све државе и као својом развојном полугом, али истовремено и као ризиком за нарушавање основних вредности људских права, борбом против криминала и свим другим разорним феноменима које угрожавају стабилност савременог друштва.


Дачић је овом приликом истакао да је Србија високо дигитализовано друштво и да сваког дана близу четири милиона наших грађана користи интернет, а 80% домаћинстава има прикључак за интернет.

„Наравно, сви користимо интернет да бисмо сазнали вести, али и да бисмо се забавили. Али иза свих ових корисних страна дигитализације стоји и она велика, тамна страна виртуелног простора због које смо данас овде”, рекао је Дачић и додао да је интернет постао простор у којем се врше тешка кривична дела, простор у којем је угрожена безбедност свакога ко нема знање и свест о томе да може да постане жртва.

Он је истакао да живимо у доба када је криминал добио ново лице, он није на улицама и не може се сузбити традиционалним методима. „Он је потенцијално у дому сваког од нас, ми смо му изложени и морамо да пронађемо ефикасан начин да се од њега заштитимо”, казао је Дачић.

Председник Народне скупштине је истакао да нам је зато преко потребна најшира могућа друштвена акција у којој ћемо све наше људе, а посебно младе, обавестити и упозорити на све опасности које могу да их задесе иза дигиталне завесе.

ОБРАЋАЊЕ ПРЕДСЕДНИКА НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ ИВИЦЕ ДАЧИЋА ВАМ ПРЕНОСИМО У ЦЕЛОСТИ:

„Госпођо Матић,

Поштоване колеге посланици,

Уважени представници међународних организација,

Хвала вам за иницијативу због које смо се данас окупили. Она је једна од многих у овом кратком периоду рада нашег сазива Народне скупштине, али је једна од најважнијих коју смо до сада заједно покренули. Данашње оснивање Парламентарне мреже за дигиталну безбедност је важан одговор на појаву која се тиче целог друштва и која са собом носи велике изазове. Дигиталном писменошћу и дигиталном безбедношћу данас се баве све државе и као својом развојном полугом, али истовремено и као ризиком за нарушавање основних вредности људских права, борбом против криминала и свим другим разорним феноменима које угрожавају стабилност савременог друштва.

Србија је високо дигитализовано друштво. Сваког дана близу четири милиона наших грађана користи интернет, а 80% домаћинстава има прикључак за интернет. То је ресурс без којег је данас незамислива било каква активност – наше школе обављају наставу преко интернета, огроман део наших пословних активности иде преко интернета, обим онлајн-трговине расте из године у годину… Наравно, сви користимо интернет да бисмо сазнали вести, али и да бисмо се забавили. Али иза свих ових корисних страна дигитализације стоји и она велика, тамна страна виртуелног простора због које смо данас овде.

Интернет је постао простор у којем се врше тешка кривична дела, простор у којем је угрожена безбедност свакога ко нема знање и свест о томе да може да постане жртва. Било да је реч о финансијској превари, било преузимању идентитета, било да постане жртва сексуалних насилника, скривених иза лажних профила на друштвеним мрежама.

Наша држава има добро оспособљене службе и врхунске стручњаке који у најкраћем року откривају и најкомпликованије случајеве дигиталних превара и злоупотреба. У томе већ годинама успешно сарађујемо са службама најмоћнијих земаља света и на томе нам оне одају велико признање. Могу то да потврдим из личног искуства, као некадашњи министар унутрашњих послова.

Али, ни ми ни најразвијеније државе нисмо у стању да спречимо толики обим насиља и криминалног понашања какав је данас присутан у сајбер-свету. Живимо у доба када је криминал добио ново лице, он није на улицама и не може се сузбити традиционалним методима. Он је потенцијално у дому сваког од нас, ми смо му изложени и морамо да пронађемо ефикасан начин да се од њега заштитимо.

Зато нам је преко потребна најшира могућа друштвена акција у којој ћемо све наше људе, а посебно младе, обавестити и упозорити на све опасности које могу да их задесе иза дигиталне завесе. Сви у томе имамо важну улогу – и образовни систем и медији и политичари, али пре свега наше породице и пријатељи, као неко ко ипак има највећи утицај на младе генерације и њихово одрастање.

Данашње формирање Парламентарне мреже за дигиталну безбедност зато видим као важан корак у анимирању свих сегмената друштва да се много озбиљније него до сада посветимо заштити наше приватности и наше сигурности. Народна скупштина, као демократски израз политичке воље наших грађана, најпозванија је да упозори на велики изазов са којим се суочава цело наше друштво, али и да понуди решења која ће учинити безбеднијим наш живот. А он се код сваког од нас све више одвија у сајбер и интернет-простору, него на улици, у друштву па чак и унутар породице. Управо у томе видим задатак и мисију наше Парламентарне мреже, да буде чвориште свих добрих идеја и програма који ће из дана у дан чинити безбеднијим наш дигитални живот, а самим тим и умањити ризике за нашу свакодневну сигурност.

Желим вам много успеха у раду који данас започињемо и рачунајте на моју пуну подршку у свим вашим активностима.

Хвала вам!”


Фото галерија


Видео (1)

Уторак, 30. март 2021. | уводно обраћање председника Народне скупштине на оснивачком састанаку Парламентарне мреже за дигиталну безбедност 30.03.2021.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31