29. новембар 2019. Учесници јавне расправе о Предлогу стратегије за превенцију и заштиту деце од насиља

29. новембар 2019. Учесници јавне расправе о Предлогу стратегије за превенцију и заштиту деце од насиља

Петак, 29. новембар 2019.

Гојковић отворила јавну расправу о Предлогу стратегије за превенцију и заштиту деце од насиља

Председница Народне скупштине и Одбора за права детета Маја Гојковић отворила је јавну расправу о Предлогу стратегије за превенцију и заштиту деце од насиља за период од 2020. до 2023. године, са двогодишњим акционим планом, у Дому Народне скупштине и истакла да насиље над децом у Србији и даље постоји и да је зато неопходно да се настави са изградњом јаког система који ће омогућити брз и адекватан одговор на насиље.


„Заштита деце од насиља, и пре свега превенција и спречавање да деца постану жртве насиља, је од изузетног значаја, јер су многе студије показале да искуства која дете доживи током детињства могу да утичу на читав његов живот“, нагласила је Гојковић и додала да насиље не само да изазива патњу детета, већ озбиљно угрожава његов развој, добробит, па и сам живот детета.

Председница Скупштине Србије је указала да спречавање и сузбијање насиља над децом и заштита деце од насиља представља један од приоритета националне политике Републике Србије и указала да систем заштите деце од насиља може и мора бити додатно унапређен, као и да је то могуће кроз тесну сарадњу органа државне управе од националног до локалног нивоа, образовних и васпитних институција, система здравствене заштите, социјалне заштите, цивилног друштва.

Гојковић је нагласила да је доношење стратегије и акционог плана значајно управо како би се додатно унапредила заштита деце и омогућили им што безбрижније детињство и одрастање.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић навео је да је Министарство израдило нацрт Стратегије у складу са Конвенцијом о правима детета Уједињених Нација, истакавши као основни принцип поштовање и примену права детета садржаних у овој Конвенцији. Према његовим речима, изградња политике и мера усмерених ка спречавању и сузбијању насиља над децом један је од приоритета јавних политика Републике Србије.

„Мере и активности односе се на сву децу, без дискриминације, без обзира на породични статус, етничко порекло и друге друштвене категорије. Ову стратегију ће спроводити државни органи на свим нивоима власти, у сарадњи са невладиним организацијама и цивилним сектором, али и породицама и појединцима. Из тог разлога је изузетно важно да сви учесници имају јединствено схватање и исти став, а то је потпуно одбацивање насиља над децом“, подвукао је министар Ђорђевић.

Ђорђевић је нагласио да је Министарство за рад, запошљавање, борачка и социјална питања претходних неколико година радило и на припреми нацрта Закона о правима детета, додавши да је неопходно да се тај закон што пре нађе у скупштинској процедури.

Учесницима јавне расправе представљен је Предлог стратегије и акционог плана, након чега је уследила дискусија.


Видео (1)

Петак, 29. новембар 2019. | обраћање председнице Народне скупштине на јавној расправи о предлогу Стратегије за спречавање и заштиту деце од насиља за период од 2020. до 2023. године са двогодишњим акционим планом 29.11.2019.