15. октобар 2017. Председница Народне скупштине Маја Гојковић на заседању Интерпарламентарне уније

15. октобар 2017. Председница Народне скупштине Маја Гојковић на заседању Интерпарламентарне уније

Недеља, 15. октобар 2017.

Гојковић на заседању Интерпарламентарне уније

Председница Народне скупштине и шефица сталне делегације при Интерпарламентарној унији Маја Гојковић данас је на 137. Скупштини Инетерпарламентарне уније у Санкт Петербургу нагласила да Србија брижљиво негује културне и националне различитости и подстиче ову разноврсност стварајући и примењујући законски оквир заштите права и слобода националних мањина и верских заједница.


„Наша земља је заједничка кућа бројних народа различитих религија, језика и култура и у том погледу је међу најбогатијима у Европи“, рекла је Гојковић говорећи на генералној дебати на тему промовисања културног плурализма и мира кроз међурелигијски и међуетнички дијалог.

Председница Народне скупштине је поручила да свака религија и етничка заједница има посебности које треба уважавати, што је могуће само путем дијалога.

„Ми, представници грађана, морамо да подстичемо тај дијалог и учинимо да се он прошири на што већи круг људи и друштвених група“, нагласила је Гојковић и подсетила да је доношење кључних закона као што су Закон о заштити слобода и права националних мањина, Закон о националним саветима националних мањина, Закон о забрани дискриминације, као и законе у домену образовања и информисања на језицима националних мањина, омогућило примену највиших светских стандарда заштите права и слобода и да Србија пружа добар пример на регионалном, европском, па чак и глобалном нивоу.

У прилог томе, Гојковић је навела да припадници националних мањина у Србији имају не само индивидуална већ и колективна права, да своје представнике бирају у 21 национални савет националних мањина, ради остваривања права на самоуправу у култури, образовању, информисању и службеној употреби језика и писма, као и да припадници националних мањина у службеној употреби употребљавају 11 језика приликом остваривања својих права, док је у Парламенту АП Војводине у званичној употреби шест језика.

На заседању ИПУ учествује више од 700 парламентараца, укључујући 85 председника парламената и 50 њихових заменика из читавог света.