25. мај 2018. Представљање Глобалног парламентарног извештаја 2017.

25. мај 2018. Представљање Глобалног парламентарног извештаја 2017.

Петак, 25. мај 2018.

Гојковић и Куевас о Глобалном парламентарном извештају

Председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић и председница Интерпарламентарне уније Габријела Куевас Барон представиле су Глобални парламентарни извештај 2017: Парламентарни надзор: Овлашћење парламената да преиспитује рад владе, у Дому Народне скупштине, који је резултат истраживања Интерпарламентарне уније и Програма за развој Уједињених нација о активностима парламената у свету.


Гојковић је изразила задовољство што је Народна скупштина Републике Србије препозната као пример добре парламентарне праксе у свету и што је Глобални парламентарни извештај за 2017. годину позитивно оценио квалитет рада Народне скупштине и посланика.

Гојковић је указала да је у Глобалном извештају препознато да је Народна скупштина остварила висок ниво поверења грађана, отворености и транспарентности, а посебно је похваљена за успостављање праксе јавних слушања у којем су редовно укључени грађани и стручна јавност, одржавање седница одбора ван седишта и укључивања јавности у рад парламентарних тела, као и израду интернет портала за праћење извршења јавног буџета и трошење јавних средстава и оснивање парламентарне канцеларије за буџет.

Председница Скупштине је напоменула да је удруживање посланика у шест неформалних посланичких група - Женску парламентарну мрежу, Економски кокус, Зелену групу, Енергетски форум, ГОПАК и Фокус група за имплементацију Циљева одрживог развоја, без обзира да ли су у власти или опозицији, и њихова посвећеност у бављењу додатним питањима од интересе за грађане, такође препознато у овом извештају.

Гојковић је нагласила да ће Народна скупштина и у наредном периоду остати посвећена настојањима да што више приближи свој рад грађанима Србије, јер је ово пре свега њихов Дом, а Скупштина Србије њихова институција.

„Овакав рад се показао као делотворан, јер је у протеклом периоду успео да реши поједине тешкоће са којима су се грађани и локалне заједнице суочавали. Одржавањем седница наших одбора у Суботици, Бајиној Башти, Чачку, Чајетини, успели смо да решимо поједине проблеме од великог значаја за те средине који су годинама били нерешени“, навела је Гојковић и додала да је све то резултирало растом поверења грађана у Народну скупштину са 24 одсто у 2015. на 29 одсто у 2017. години.

Председница Интерпарламентарне уније Габријела Куевас Барон рекла је да ИПУ верује у јаче парламенте и парламентарце, јер се само на тај начин могу ојачати демократије и истакла да грађани широм света очекују од народних посланика да раде посао у интересу грађана, а један од тих послова је и спровођење надзорне функције парламента.

Заменица сталног представника УНДП-а Србија Стелина Недера изразила је задовољство што Народна скупштина и УНДП имају дугу сарадњу која се само унапређује и навела да је то партнерство показало резултате, и као пример издвојила Портал за праћење трошења јавних средстава. Недера је указала и да Парламент ради на идентификацији Циљева одрживог развоја, односно примени Агенде 2030, како би његова надзорна улога била што ефикаснија.


Видео (1)

Петак, 25. мај 2018. | обраћање председнице Народне скупштине током представљања Глобалног парламентарног извештаја 2017 25.05.2018.