Четвртак, 8. март 2018.

Гојковић: Жене на селу не смеју бити запостављене

Председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић је, поводом Међународног празника жена, 8. марта, на националној конференцији „Жене из руралних крајева Србије равноправне грађанке“, поручила да је Скупштина Србије посвећена сталном унапређењу законске регулативе у циљу побољшања права жена, као и да је важно да се доносе не само добри закони на папиру, већ примењиви у пракси, и то у сваком делу Србије, па тако и у сеоским срединама.


Председница Народне скупштине је указала да се у овој години очекује доношење новог закона о родној равноправности и подсетила да Србија има Закон о родној равноправности из 2009. године, док би новим прописима могла да направи корак даље. Гојковић је нагласила да је важно да предлог тог закона у Парламент Србије дође по редовној процедури, да буде модеран и европски, али пре свега спроводљив у читавој држави.

Гојковић је подсетила да је Парламент донео Закона о финансијској подршци породици, којим се омогућује женама које нису у радном односу да остваре право на породиљски додатак, и то женама на селу које се баве пољопривредом, женама које су ангажоване ван радног односа, по уговору о делу или по уговору о привремено повременим пословима. Гојковић је навела и да је доношењем Закона о спречавању насиља у породици, започета системска борба против насиља над женама, апелујући на жене да пријаве насиље, јер није срамота бити жртва, већ је срамота бити насилник.

Указујући на тежак положај жена на селу, што је и глобална тема овогодишњег обележавања Међународног дана жена, Гојковић је подсетила да се жене у сеоским срединама суочавају са незапосленошћу, да су често преоптерећене пословима у домаћинству, да немају све потребне могућности за адекватну бригу о свом здрављу, као и да најмање имају времена за себе.

„Жене на селу најчешће живе у веома патријархалној и традиционалној средини, што доводи до тога да су мушкарци углавном власници имовине, а жене су у много мањој мери економски независне од жена у градским срединама“, напоменула је Гојковић и навела да то потврђују подаци да је само 12 одсто жена власница кућа у којима живе, а да њих 16 одсто има имовину над земљом.

Председница Парламента је истакла да је неопходно да се озбиљно размотре мере подршке, пре свега могућност запослења и стицања знања и квалификација, програми намењени развоју женског предузетништва и подстицаја женама пољопривредницама, као и рад на укупном побољшању услова живота у сеоским срединама, посебно када је реч о већој доступности школа, болница и културног садржаја.

Гојковић је поручила да жене на селу не смеју да буде запостављене и да могу да пруже огроман допринос за развој села, али и читавог нашег друштва.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5