26. јун 2018. Председница Народне скупштине на јавној расправи о Нацрту закона о родној равноправности

26. јун 2018. Председница Народне скупштине на јавној расправи о Нацрту закона о родној равноправности

Уторак, 26. јун 2018.

Јавна расправа о Нацрту закона о родној равноправности у Народној скупштини

Председница Народне скупштине Републике Србије Маја Гојковић отворила је јавну расправу о Нацрту закона о родној равноправности у Скупштини Србије и том приликом истакла да је кључни циљ новог закона да се модерним и квалитетним решењима омогући достизање пуне родне равноправности и оствари додатни напредак у борби против насиља над женама, већој заступљености и економском оснаживању жена, као и спречавању дискриминације приликом запошљавања и напредовања.


Гојковић је указала да Србија има Закон о родној равноправности из 2009. године, као и да је у претходним годинама остварен значајан напредак у овој области и нагласила да је сада дошло време да се оде корак даље и да, сагледавајући најбоље праксе земаља у региону, али и искуства других европских држава, донесу најквалитетнија могућа решења која ће женама омогућити суштински бољи положај у друштву.

Гојковић је подсетила да је 2000. године у Парламенту било само 12,4 одсто жена, 2007. 21, 2 одсто, а да данас има 36,8 одсто, по чему је наш парламент препознат и у региону и шире, а жене воде Народну скупштину, Владу Србије, Народну банку Србије, Уставни суд Србије и налазе се на многим важним местима.

„То само говори да је требало времена да се изборимо за прилику и шансу да покажемо да смо довољно способне и одговорне да се нађемо на важним местима где се доносе кључне одлуке за државу и друштво“, истакла је Гојковић и напоменула да се овим нацртом подиже и лествица више, будући да се предвиђа да на изборним листама буде најмање 40 одсто кандидата мање заступљеног пола, док јавни органи имају обавезу да предузимају посебне мере да обезбеде родну заступљеност приликом предлагања сталних делегација Србије у међународним телима и именовањима у колегијалне републичке и друге органе.

Председница Скупштине је истакла да нови закон о родној равноправности види и као додатну прилику да се направи још један корак напред у побољшању положаја жена и спречавању дискриминације приликом запошљавања, остваривања права на зараду, социјалне и здравствене заштите, као и у свим другим областима, укључујући и медијске садржаје, који не би смели да подстичу родну дискриминацију, предрасуде и стереотипе према женама.

Гојковић је указала да je oд велике важности да се законска забрана, да се од жена приликом запошљавања захтева обавештење о брачном и породичном животу или плановима, доследно примењује у пракси. Нагласила је да Нацрт закона дефинише да се забрањује раскид радног односа по основу трудноће, породиљског одсуства и одсуства ради неге детета, што је још једна потврда политике државе Србије према породици и њеној заштити и навела да су та решења од суштинског значаја ако се има у виду да је још увек стопа запослености жена у Србији нижа од стопе запослености мушкараца.

Гојковић је указала да је важан сегмент закона посвећен и сузбијању насиља над женама, као и да се много више пажње и подршке придаје жртвама, а држава је показала да насиље неће толерисати и да ће насилници бити најстроже кажњени.

„Достизање пуне родне равноправности представља задатак за читаво друштво, и жене и мушкарце подједнако, јер без тога нема развоја и напретка. У том циљу, очекујем да ће нови закон својим квалитетом и применом у пракси допринети овом заједничком циљу“, поручила је Гојковић и додала да је зато од великог значаја да Србија добије закон који неће остати „мртво слово“ на папиру, већ ће моћи да заживи у читавој земљи - не само у Београду, већ у свим градовима и општинама. Гојковић је позвала све да својим сугестијама и предлозима допринесу квалитету решења у овој области.

Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Зоран Ђорђевић указао је да је, од усвајања Закона о равноправности полова, далеке 2009. године, постојала потреба да се легислатива у овој важној области унапреди и истакао да је Нацрт закона од изузетне важности за Републику Србију, имајући у виду јасно декларисано залагање и преузимање бриге у превентиви и сузбијању сваке врсте дискриминације и остваривања равноправности и једнакости, као и заштите људских права.

Ђорђевић је нагласио да је ова материја важна и у оквиру преговарачког поглавља 23 у процесу преговора о приступању Републике Србије Европској унији, те да је нови нацрт закона усклађен са свим директивама ЕУ које се тичу области родне равноправности и истакао да је важно уложити напоре на изналажењу компромисних решења, како би закон о родној равноправности, након ступања на снагу, остварио своју пуну примену на корист свих грађанки и грађана Србије.


Видео (1)

Уторак, 26. јун 2018. | председница Народне скупштине Маја Гојковић на отварању јавне расправе о Нацрту закона о родној равноправности 26.06.2018.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31