31. март 2015.  Учесници 88. Роуз-Рот семинара ПС НАТО

31. март 2015. Учесници 88. Роуз-Рот семинара ПС НАТО

Четвртак, 2. април 2015.

88. Роуз-Рот семинар ПС НАТО у Народној скупштини

У Дому Народне скупштине, од 31. марта до 2. априла, одржан је 88. Роуз-Рот семинар Парламентарне скупштине НАТО чија је тема била „Србија, Западни Балкан и Евроатлантска заједница“.


У раду семинара учествовали су парламентарци из 23 државе чланице и девет придружених чланица ПС НАТО, регионални партнери, делегације у статусу посматрача, представници дипломатског кора, представници Владе и других државних институција Републике Србије, међународних организација, академске заједнице, цивилног друштва, међународног секретаријата ПС НАТО и представници медија.
У име Народне скупштине, учеснике семинара поздравио је шеф делегације у ПС НАТО Драган Шормаз који је изразио задовољство што Народна скупштина већ трећи пут има прилику да буде домаћин Роуз-Рот семинара, подсетивши да се ове године обележава 60-годишњица оснивања ПС НАТО.
Учесницима семинара обратио се министар спољних послова и председавајући ОЕБС-ом Ивица Дачић који је рекао да је регионална сарадња један од спољнополитичких приоритета Србије као и да је наша земља у протеклом периоду показала јасну опредељеност за неговање добросуседских односа и конструктивног дијалога у региону. Добра регионална сарадња је предуслов евроинтеграција региона и битан је фактор економског напретка и побољшања животног стандарда становништва, навео је министар Дачић.
Истичући да је први стратешки приоритет Србије чланство у ЕУ, о чему постоји најшири политички и друштвени консензус, Дачић је потврдио да Србија овај пут види као историјску шансу за развој, а Влада Републике Србије очекује још снажнију подршку чланица ЕУ у процесу евроинтеграција и што скорије отварање првих преговарачких поглавља.
Говорећи о сарадњи Србије и НАТО, Дачић је рекао да је Србија војно неутрална и не тежи чланству у НАТО, али види простор за даље унапређење сарадње у оквиру механизма Партнерства за мир. Србија препознаје улогу коју има НАТО у систему регионалне безбедности, пре свега у очувању мира и безбедности српског народа на КиМ, и жели да буде поуздан саговорник НАТО-а у циљу очувања мира и стабилности региона, закључио је у свом излагању министар спољних послова Републике Србије.

У уводном делу семинара, присутнима се, у име народних посланика и председнице Народне скупштине, обратио потпредседник Народне скупштине мр Игор Бечић који је рекао да је овај скуп добра прилика за разматрање регионалних питања, међу којима је најважније питање борбе против корупције и криминала, и изразио наду да ће 88. Роуз-Рот семинар допринети продубљивању сарадње парламентараца, представника земаља чланица ПС НАТО.
Уводне напомене дао је и потпредседник ПС НАТО Паоло Али који је рекао да се семинар одржава у време када Европа пролази кроз најопаснију кризу у својој историји. Он је истакао да чврсто верује да је будућност Србије у евроатлантским интеграцијама, али је нагласио да о овом питању треба да одлуче грађани Србије. Паоло Али је показао разумевање за забринутост грађана Србије по питању евроатлантских интеграција и навео да се на сва питања и недоумице становништва мора одговорити на транспарентан начин.
Амбасадор Швајцарске конфедерације у Србији и Црној Гори Њ.Е. Жан-Данијел Рух пренео је подршку Швајцарске одржавању парламентaрних семинара и изразио наду да ће разговори током семинара изнедрити нове идеје и понудити решења за нове изазове у региону и другим деловима света.
Последњи уводничар 88. Роуз-Рот семинара био је Иван Вејвода, виши потпредседник за програме Немачког Маршал фонда САД, који је говорио о перспективама развоја Западног Балкана и значају мировног пројекта Европске уније.
У дискусији која је уследила, размењена су мишљења парламентараца по питању мира и стабилности и мера изградње поверења у региону и свету.

У првој сесији, на тему Србије у евроатлантској заједници, обратио се Зоран Ђорђевић, државни секретар Министарства одбране, који је истакао да је Република Србија склопила три међународна споразума са НАТО–ом. Он је рекао да је потписивањем Индивидуалног акционог плана партнертства између Србије и НАТО представљен највиши степен сарадње са партнертском државом која није опредељена за чланство у НАТО и указао је на одличну сарадњу Србије са КФОР-ом на свим нивоима. Изнео је и да је Војска Србије све присутнија у мировним мисијама ЕУ и УН.
Роксанда Нинчић, државни секретар у Министарству спољних послова, у оквиру ове сесије је излагала о активностима Републике Србије у процесу европских интеграција, а посебно се осврнула на значај отварања преговарачких поглавља као и на усмереност Србије на добру регионалну сарадњу.

У наставку сесије, Мајкл Давенпорт, шеф Делегације Европске уније у Републици Србији, изнео је да су земље у статусу кандидата, укључујући и Србију, када је у питању политика проширењa Западног Балкана, фокусиране на области које се односе на владавину права, област правосуђа, сузбијање корупције, борбу против дискриминације и обезбеђивање слободе медија. Такође је истакао да су од изузетног значаја области које се односе на економско управљање и на оснаживање и унапређење јавне администрације. Кључно питање за Европску унију је питање дијалога Беграда и Приштине, изнео је Давенпорт. Поздравио је велики успех Србије у процесу европских интеграција који је остварен до сада. Како је истакнуто у закључцима Европског савета, јасна порука Европске уније је да ће уједињење Европе бити потпуно, када земље у статусу кандидата постану равноправне чланице ЕУ, саопштио је Давенпорт.
Јан Варшо, амбасадор Словачке Републике у Републици Србији, пренео је искуства своје земље у процесу евроатлантских интеграција, а присутнима се обратио и Марко Савковић, директор програма Београдског безбедносног форума који је говорио о учешћу Србије у регионалним иницијативама.

У другој сесији – Западни Балкан и евроатлантске интеграције, учесницима семинара обратили су се Миомир Удовички, шеф Мисије Републике Србије при НАТО-у, Стелијан Стојан, амбасадор Румуније при НАТО- у, Јелена Милић, извршни директор Центра за евроатлантске студије и Сава Кентер, председник Атлантског савета Црне Горе.
Миомир Удовички је истакао да се Србија залаже за сарадњу и мир у региону, што представља један од главних спољнополитичких приоритета наше земље. Унапређење регионалне сарадње и процес помирења представљају средство међусобног проналажење заједничких интереса, навео је Удовички. Западни Балкан јесте део европске заједнице и уверени смо да ће чвршће повезивање региона, убрзати европске и евроатланске интеграције за оне земље региона којима је то приоритет, истиче Удовички. Навео је да је Србија војно неутрална држава и да не тежи ка чланству у НАТО, али истовремено види простор за даље унапређење сарадње у оквиру расположивих механизама партнерства за мир. Помирење, спремност за опроштај, признавање сопствених грешака и компромис у решавању отворених питања кључ су нашег даљег напредка, саопштио је Удовички.
Стелијан Стојан указао је на значај евроатлантских интеграција као и на значај политике отворених врата коју НАТО стално демонстрира. Истакао је да је неопходно да се сузбију сви покушаји ревитализације хладноратовских подела и да се успоставе добри односи са државама партнерима. Румунија подржава сарадњу Србије са НАТО- ом као и придруживање Србије Европској унији, саопштио је амбасадор Румуније при НАТО-у.

Другог дана семинара, у оквиру четири сесије размотрене су теме регионалне сарадње на Западном Балкану, изазови постојања страних бораца на Блиском истоку и на Северу Африке, борба против корупције и организованог криминала на Западном Балкану и реформа менаџмента одбране и изградња интегритета.
О регионалној сарадњи на Западном Балкану излагали су Димитар Бечев из Лондонске школе за економију и политичке науке (LSE), Јанез Копач, директор Енергетске заједнице, Џулијан Попов из Европске фондације за климу.
Александар Ђорђевић, директор Безбедносно-информативне агенције, Сулејман Угљанин, народни посаник Народне скупштине и председник Националног савета Бошњака, Есад Хећимовић, уредник ОБН телевизије из Сарајева и Рафаел Пантучи из Краљевског института за одбрамбене и безбедносне студије (RUSI), излагали су о заједничким изазовима постојања страних бораца на Блиском истоку и на Северу Африке.
Учесници семинара су, у оквиру посебне сесије, разматрали питање борбе против корупције и организованог криминала на Западном Балкану. Небојша Стефановић, министар унутрашњих послова Републике Србије, обраћајући се присутнима, нагласио је да су корупција и организовани криминал највећи безбедносни ризици данашњице, не само у овом региону, него и у целом свету. Он је представио активности које је српска полиција предузела у претходном периоду, у борби против корупције и организованог криминала, као и регионалну сарадњу која је остварена на том пољу. Горан Свилановић, генерални секретар Регионалног савета за сарадњу, истакао је значај повезивања на регионалном нивоу у борби против корупције и организованог криминала и указао је на активности које спроводи Регионални савет за сарадњу. На тему борбе против корупције и организованог криминала на Западном Балкану излагала је и Соња Стојановић Гајић, директорка Београдског центра за безбедносну политику.
О реформи менаџмента одбране и изградњи интегритета, говорили су Алберт Бин, директор за интергације, партнерство и сарадњу Одељења за политичка питања и безбедносну политику НАТО-а, Tодор Тагарев из Женевског центра за демократски контролу оружаних снага (DCAF) и бригадни генерал Слободана Јоксимовић из Министарства одбране Републике Србије.

Трећег дана семинара, одржана је сесија на тему Бриселски дијалог између Београда и Приштине: пут напред.
Учесницима се обратио директор Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић који је нагласио да је основни циљ Бриселског споразума изналажење решења за нормалан живот свих грађана на КиМ и обезбеђивање услова за опстанак и просперитет српске заједнице. Ђурић је указао да поједини елементи споразума нису остварени и истакао спремност српске стране да буде конструктиван чинилац у изградњи мира и безбедности у региону.
У оквиру седме сесије говорили су др Карл А. Ламерс, председник Пододбора за партнерство НАТО, Душан Јањић са Института друштвених наука и Кренар Гаши са Универзитета у Генту. Чланови делегација дискутовали су о улози дијалога у нормализацији односа Београда и Приштине и o унапређењу сарадње на Западном Балкану као питању од заједничког интереса за евроинтеграцију региона. Такође се расправљало о питању статуса Косова и Метохије, аутономији Срба на КиМ и заштити људских и мањинских права.
Закључујући 88. Роуз-Рот семинар, шеф српске делегације Драган Шормаз захвалио је свим учесницима на конструктивном дијалогу и поручио да је Србија војно неутрална, али не и политички, као и да жели да постане пуноправни члан Европске Уније. Драган Шормаз констатовао је да и поред оствареног напретка, државе Западног Балкана треба да наставе да раде на унапређењу међусобне сарадње, како би се омогућио економски просперитет и бољи живот за све грађане региона.