Петак, 1. јун 2018.

49. седница Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

На седници од 1. јуна, чланови Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава размотрили су, у начелу, Предлог закона о заштити корисника финансијских услуга код уговарања на даљину, Предлог закона о финансијском обезбеђењу, Предлог закона о међубанкарским накнадама и посебним правилима пословања код платних трансакција на основу платних картица, Предлог закона о изменама и допунама Закона о платним услугама и Предлог закона о изменама и допунама Закона о Народној банци Србије.


Такође, размотрени су и Предлог закона о потврђивању Споразума о зајму (Други програмски зајам за развојне политике у области јавних расхода и јавних предузећа) између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој, Предлог закона о потврђивању Споразума о зајму (Пројекат пружања подршке финансијским институцијама у државном власништву) између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој и Предлог закона о потврђивању Споразума о зајму (Додатно финансирање за Други Пројекат развоја здравства Србије) између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој.

Чланови Одбора прихватили су предлог председнице Одбора др Александре Томић да се обави заједнички начелни претрес о првих пет тачака, као и о тачкама 6–8 дневног реда седнице.

Гувернерка НБС др Јоргованка Табаковић образложила је предлоге закона, које је НБС поднела Народној скупштини, а Влада, у мишљењу, предложила да их Народна скупштина усвоји.

Предлог закона о заштити корисника финансијских услуга код уговарања на даљину доноси новине којима се заштита корисника услуга прилагођава заштити приликом коришћења модерних технологија и усклађује са порастом броја корисника апликација мобилног банкарства, којих има око 2 милиона. Том заштитом ће бити обухваћени потрошачи, али и пољопривредници и предузетници, а јача се и поверење корисника у коришћење модерних технологија.

Циљ Предлога закона о финансијском обезбеђењу је успостављање јединственог правног оквира за уговарање и реализацију колатерала. Користи од доношења овог Предлога су правна сигурност, смањење кредитног ризика, већи степен заштите потраживања државе, већи степен заштите потраживања НБС, стандардизација финансијских оквирних уговора, као и многе новине код уговорног и заложног права.

Предлогом закона о међубанкарским накнадама и посебним правилима пословања код платних трансакција на основу платних картица поспешиће се безготовинске трансакције, штитити интереси потрошача, трговаца и уредити тржиште платних картица увођењем фер пословања. Ограничавањем међубанкарских накнада стећи ће се услови да и мали трговци уводе пос терминале и прихватају картице. Снижавање накнада ће ићи етапно и у првих шест месеци ће бити смањене 1 до 2 одсто, као и 0,5 одсто за дебитне, односно, 0,6 одсто за кредитне картице, а након тога 0,2 одсто за дебитне, односно, 0,3 одсто за кредитне картице. Такође, банке ће бити у обавези да приликом отварања текућег рачуна издају домаћу дебитну картицу клијентима, чиме се штити домаћи платни систем.

Предлогом закона о изменама и допунама Закона о платним услугама поједностављује се отварање и промена платног рачуна. НБС ће прикупљати податке о платним услугама и на сајту објављивати податке. Овај Предлог закона подстаћи ће конкуренцију међу пружаоцима платних услуга. Једна од важних новина је и то што се прецизирају обавезе пружаоца платних услуга код неправилно извршене трансакције.

Предлог закона о изменама и допунама Закона о Народној банци Србије предложен је услед преузимања нових надлежности посебно надлежности Пореске управе, као и проширених надлежности у контроли. Такође, одређене измене се тичу унапређења функционисања НБС, па тако и одредбе која се односи на то да се функционери НБС бирају најраније 120 дана пре истека мандата претходним функционерима.

Бранко Дрчелић, в.д. директора Управе за јавни дуг образложио је три предлога закона о потврђивању споразума са Међународном банком за обнову и развој.

Предлог закона о потврђивању Споразума о зајму (Други програмски зајам за развојне политике у области јавних расхода и јавних предузећа) између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој представља концесионални извор финансирања буџета Републике Србије и користиће се за отплату јавног дуга, пре свега за јавна предузећа из енергетског и сектора саобраћаја. Кредит се узима на 20 година, са грејс периодом од девет година и каматном стопом која је шестомесечни еурибор плус варијабилна маржа, која тренутно износи 0,76 одсто. За кредит постоји опција конверзије камате из варијабилне у фиксну, а једнократна приступна накнада износи 0,25 одсто и цео кредит се повлачи у једној транши.

Предлог закона о потврђивању Споразума о зајму (Пројекат пружања подршке финансијским институцијама у државном власништву) између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој износи 40,1 милион евра. Кредит се узима на 15 година, уз грејс период од пет година. Каматна стопа и једнократна накнада су исте као и код претходног зајма, а односи се на реструктурирање Банке Поштанска штедионица, развојно финансирање Фонда за развој и Агенције за финансирање извоза и техничку подршку Министарству финансија.

Предлог закона о потврђивању Споразума о зајму (Додатно финансирање за Други Пројекат развоја здравства Србије) између Републике Србије и Међународне банке за обнову и развој је наставак пројекта финансирања здравства у Републици Србији. Зајам се узима на 14,5 година уз грејс период од пет година, са истом каматном стопом и једнократном накнадом као и код претходних зајмова.

Након расправе, чланови Одбора прихватили су, већином гласова, све размотрене предлоге закона.

Седници је председавала председница Одбора др Александра Томић, а присуствовали су следећи чланови и заменици чланова Одбора: Србислав Филиповић, Горан Ковачевић, Зоран Бојанић, Соња Влаховић, Милан Лапчевић, Зоран Деспотовић, Момо Чолаковић, Оливера Пешић, Золтан Пек, Верољуб Арсић и Горан Ћирић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Петак, 1. јун 2018. | 49. седница Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава 01.06.2018.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
субота, 27. април
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја