10. децембар 2015. 38. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова

10. децембар 2015. 38. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова

Четвртак, 10. децембар 2015.

38. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова

У циљу обележавања 10. децембра, Међународног дана људских права, у Скупштини АП Војводине одржана је заједничка седница Одбора за равноправност полова Скупштине АП Војводине и Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Народне скупштине Републике Србије.


Том приликом је истакнуто да, иако је прошло 67 година од потписивања Универзалне декларације о људским правима, и данас можемо констатовати да се права гарантована том декларацијом крше у готово целом свету, па и у Србији. Једна од најугроженијих група јесу жене које и даље трпе дискриминацију и насиље. Стога је циљ заједничке седнице организоване на Међународни дан људских права био да се укаже на достигнућа и перспективе у борби против насиља над женама.

Када је реч о положају жена у Србији, учесници су истакли да постоји напредак у одређеним областима, како у законодавном, тако и у институционалном смислу, али да ратификација Истанбулске конвенције захтева даље значајне измене у нашем законодавству, али и обавезу ефикасног спровођења усвојених закона. Учесници седнице су указали да се и тренутно на дневном реду Народне скупштине налазе предлози буџетских прописа који по први пут уводе родно буџетирање у наш буџетски систем.

Стојанка Лекић, председница Одбора за равноправност полова Скупштине АП Војводине и Мехо Омеровић, председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Народне скупштине указали су на значај сарадње два одбора и потребу размене искустава, нарочито када је реч о ширењу мреже механизама за заштиту родне равноправности, едукацији у циљу спречавања појаве насиља, пружању ефикасније подршке и заштите жртвама насиља, усклађивању закона са међународним стандардима, као и на економском оснаживању жена и бољој координацији између свих институција, у циљу пуног остваривања људских права и сузбијања насиља.

Представљени су примери добре праксе која се у Републици и Покрајини примењује у области родне равноправности, али је указано и на недостатке као што је непостојање националне СОС линије.

Након заједничке седнице, чланови оба одбора су присуствовали уручењу Годишњег признања Покрајинске владе у области равноправности полова. Добитница овогодишњег признања је Ксенија Влаовић, предузетница и друштвена активисткиња.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја