Народна скупштина Републике Србије / Активности / Народна скупштина / Радна тела / Седнице одбора ван седишта Народне скупштине / Детаљи седнице Одбора
Седнице одбора ван седишта Народне скупштине
Четвртак, 8. октобар 2015.
32. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду
На седници одржаној 8. октобра, чланови Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду размотрили су Информацију о раду Министарства пољопривреде и заштите животне средине за период октобар - децембар 2014. године и проблеме у пољопривредној производњи на територији Јабланичког округа.

8. октобар 2015. Учесници седнице Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду
У расправи о Информацији чланови Одбора поновили су питања на која нису добили одговоре од Министарства пољопривреде и заштите животне средине, а посебно она која се односе на набавку вакцина против болести плавог језика, испитивање соја комараца који преносе ову болест, улагање у сточарску производњу, спровођење у пракси одредби правилника о подстицајима пољопривредницима, промоцију ИПАРД програма на локалу, плаћање доприноса за ПИО пољопривредних произвођача, контролу на ГМО у пољопривредној производњи, нормализацију извоза хране животињског порекла у Кину, и друго.
Након расправе чланови Одбора усвојили су једногласно Информацију о раду Министарства пољопривреде и заштите животне средине за период октобар - децембар 2014. године, као и Информацију о раду Министарства пољопривреде и заштите животне средине за период јануар - март 2015. године, која је размотрена на једној од претходних седница Одбора.
У наставку рада Одбор је размотрио проблеме у пољопривредној производњи на територији Јабланичког округа.
Народни посланик из Лесковца Жарко Богатиновић представио је пољопривредне потенцијале овог града и Јабланичког округа. Он је подсетио да Лесковац има 60.000 ха земљишта, од чега је око 50.000 ха обрадиво земљиште, а 30.000 ха намењено је ратарској производњи. Повртарска производња обухвата 8.000 ха на отвореном или под пластеницима, и Лесковац је у Србији лидер у овој врсти производње. Лесковац и Јабланички округ немају прерађивачки капацитет, тако да око 25 одсто производа пропадне, што је један од највећих проблема са којима се произвођачи суочавају. Проблем представљају и ниске цене производа, што због количине производа који су тржни вишак, што због велике конкуренције из околних земаља. Друга грана производње која је у Лесковцу у експанзији јесте воћарство, а воћњаци се простиру на 7.000 ха. Доминантни производи су шљива, јабука, крушка, вишња, и у скорије време све више малина, купина и јагода. Трећа грана производње је сточарство, али се она у Лесковцу суочава са проблемом малих поседа, који износе од 2,5 до 2,7 ха.
У расправи која је уследила размењена су мишљења о проблемима финансирања производње у неразвијеним и брдско-планинским подручјима, издвајању из средстава локалних самоуправа за подстицај пољопривредној производњи, о потреби удруживања пољопривредних произвођача ради пласмана производа, као и о изградњи прерађивачких капацитета. Разговарало се и о монополима у пољопривредној производњи, накнадама за уништавање пољопривредног земљишта ради експлоатације песка и шљунка, ангажовању тржишне и пољопривредне инспекције по службеној дужности, а пре откупа пољопривредних производа, о увозу хемикалија за заштиту биља, због сумње да увозници разблажују средства и умањују им дејство, о проблемима задржавања камиона на граничним прелазима ради царињења свежег воћа које се извози, роковима плаћања за откупљене производе, могућности давања подстицаја пољопривредним произвођачима за ново запошљавање, о загарантованим ценама пољопривредних производа, комасацији на приватним поседима, о изградњи сабирно-дистрибутивног центра за све врсте пољопривредних производа, прерађивачким погонима за другу и трећу класу производа, и друго.
Након расправе чланови Одбора једногласно су усвојили Закључак којим Одбор препоручује Влади и надлежним министарствима да својим мерама максимално заштити повртаре, воћаре и сточаре, да подржи прераду што ближе месту производње, посебно подржи традиционалне технике производње и прераде, да ускладе уредбе и правилнике по питању шумских плодова и биља са праксом, те да се еколошка такса укине на незаштићене врсте плодова и да се плаћа после откупа, а не пре.
До краја рада чланови Одбора једногласно су донели и Закључак који се односи на дозвољен ниво афлатоксина у млеку, о чему се расправљало на једној од претходних седница Одбора. Овим Закључком Одбор препоручује да гранична вредност афлатоксина у млеку буде 0,25 микрограма, да се у прелазном периоду снижава за 0,05 док се не достигне вредност од 0,05 микрограма; Одбор препоручује да се сразмерно вредностима у млеку, одреде вредности афлатоксина у сточној храни, да се кроз правилнике и сертификате приликом увоза и извоза млека поштују граничне вредности земаља увозника, односно извозника, с тим што се не може прекорачити гранична вредност нашег тржишта, да министарства у складу са вредностима утврде одговарајуће мере које ће се спроводити у корист ових вредности, као и да се због учесталих измена вредности афлатоксина последњих година и недостатка системских мера разреше начелници ветеринарске инспекције и Управе за заштиту биља.
Седници су присуствовали в.д. помоћника министра пољопривреде и заштите животне средине Младен Младеновић, градоначелник Лесковца Горан Цветановић и представници општинске управе, секретар Привредне коморе Србије Ненад Будимировић, начелник пољопривредне инспекције Ненад Вујовић, представници више удружења пољопривредника и произвођача из Лесковца и Јабланичког округа, представници Привредне коморе Лесковац, као и јавних предузећа из Лесковца.
Седници, која је одржана ван седишта Народне скупштине, у Лесковцу, председавао је Маријан Ристичевић, председник Одбора.
Седница је одржана уз подршку УНДП-a и Швајцарске агенције за развој и сарадњу (СДЦ), кроз пројекат „Јачање надзорне улоге и јавности у раду Народне скупштине Републике Србије.
Видео (1)
Четвртак, 8. октобар 2015. | 32. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду 08.10.2015.
Лесковац: Фото галерија
Остале седнице овог одбора
Обратите се одбору Народне скупштине
Седнице одбора ван седишта Народне скупштине се организују и ова подстрана је израђена уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП) и Швајцарске агенције за развој и сарадњу (СДЦ), у оквиру пројекта „Јачање надзорне улоге и јавности у раду Народне скупштине”.
Ставови и садржај на овој подстрани не представљају нужно становиште УНДП и СДЦ.