Среда, 9. октобар 2013.

23. седница Одбора за европске интеграције

На седници Одбора за европске интеграције, одржаној 9.октобра, чланови Одбора усвојили су, већином гласова, други и трећи Извештај о спровођењу Акционог плана за испуњавање препорука Европске комисије садржаних у Годишњем извештају о напретку Републике Србије у процесу европских интеграција за 2012. годину (од 2. августа 2013. и 24. септембра 2013. године).


Извештаје је представио министар задужен за европске интеграције Бранко Ружић, који је рекао да је законодавна активност у протеклом периоду била интензивна и истакао да испуњеност препорука у трећем кварталу износи 84 одсто, а у целом периоду 82 одсто. Министар Ружић је додао да ће у наредном периоду бити отворен и скрининг посвећен поглављу 32, односно финансијском надзору, које ће, уз поглавља 23 и 24, у великој мери утицати на даљу динамику процеса приступања.
У дискусији са министром, чланови Одбора интересовали су се за методологију стратешког планирања рада Владе, процес даље реформе државне управе, конкретан план рада Владе до краја 2013. године, као и за стање броја азиланата.
Одбор је, већином гласова, усвојио и Извештај о спровођењу Националног програма за усвајање правних тековина Европске уније (НПАА), за прво и друго тромесечје 2013. године, који је такође представио министар задужен за европске интеграције Бранко Ружић. Он је навео да је планирана законодавна активност, за поменути период, у великој мери реализована, односно да испуњеност НПАА у првих шест месеци износи 69 одсто, што значи да је од планираних 131 усвојено 111 прописа. Ружић је посебно указао на значај усвајања закона у области основног образовања и васпитања, трговине, железнице, рачуноводства и ревизије. Народна скупштина је, од 14 предлога закона које је упутила Влада, усвојила 10, додао је Ружић.
У наставку седнице, главни преговарач са ЕУ Тања Мишчевић информисала је Одбор о преговорачкој структури за вођење преговора о приступању Републике Србије Европској унији. Мишчевић је навела да је приликом успостављања преговарачке структуре преузет такозвани „хрватско-словеначки модел“, који нам је најближи, имајући у виду да су Хрватска и Словенија државе које су настале и развијале се из истог правног поретка као и Србија. Преговарачку структуру чине стручњаци подељени у 35 преговарачких група. Председавајући сваке група је државни секретар. Сви они чине Савет координационог тела, односно највиши стручни орган који даје савете за дефинисање преговарачог оквира.
Председница Одбора Наташа Вучковић интересовала се за обезбеђивање буџета за потребе преговарачког тима, обавештавање Народне скупштине о процесу скрининга и за политику Владе по питању сарадње са цивилним друштвом у процесу преговора.
На крају рада, Одбор је, већином гласова, усвојио Информацију о преговорачкој структури за вођење преговора о приступању Републике Србије Европској унији.

Седници је председавала Наташа Вучковић, председница Одбора.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31