Четвртак, 14. септембар 2017.

21. седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним - најнеразвијенијим подручјима Републике Србије

На седници, одржаној 14. августа, чланови Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним – најнеразвијенијим подручјима Републике Србије, размотрили су положај жена на селу, као најугроженије категорије друштва, и шансе за њихово боље позиционирање.


Председник Пододбора Милија Милетић истакао је да су жене стуб сваког домаћинства и породице и да је време да се положај жена на селу унапреди, како кроз законске оквире, тако и подстицајима којe нуде ресорна министарства. Навео је да жене на селу немају никакав вид боловања, нити бенефиције које жене у граду уживају, као што су трудничко и породиљско боловање, право на дечији додатак и то поред чињенице да уплаћују пензионо и социјално осигурање. Жене на селу које уплаћују пољопривредно пензионо осигурање немају право на могућност одложеног плаћања. Такође, отежан им је приступ, пре свега здравственим услугама, а потом и образовним, социјалним и другим институцијама.

Испитивања су показала да је само у 7 одсто, од 40 испитаних општина, на челу савета месних заједница, жена постављена за руководиоца, што је још један показатељ неопходне реформе законских оквира, у које се мора увести правило равноправности полова. На састанку је било речи о изменама и допунама Закона о финансијској подршци породици са децом, у којем ће, први пут, жена са села бити формално правно препозната.

Лидија Аћимовић, представница Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде навела је да Министарство активно спроводи политику равноправности и труди се да подстакне жене на селу да воде привредна газдинства, али да патријархалан менталитет и имовинска неједнакост и даље владају у многим селима широм Србије. Аћимовић је додала и то да код жена, и поред овакве ситуације, расте интересовање за подстицаје које министарства пружају женама као носиоцима привредних газдинстава, а који су регулисани кроз низ правилника и пројеката од стране ресорних министарстава.

Далибор Радичевић, члан Пододбора, изнео је став да велики број људи из села одлази и да се све мањи број жена опредељује да остане на селу због тешких животних услова. Уједно, људи на селу нису довољно информисани о пројектима и субвенцијама које им нуди Министарство и самим тим не знају како да конкуришу за актуелне пројекте. Једна од идеја, која је изнета на седници, је да се у већим општинама одрже трибине на којим би се становници руралних насеља едуковали и ближе упознали са фондовима, пројектима и донацијама које се пружају у том пољу.

На крају седнице сачињени су предлози закључака који ће бити упућени Министарству, а који саветују што скорије доношење закона о финансијској подршци породицама са децом, да се женама на селу додели право на боловање, да се жене у што већој мери подстакну на остваривање права на вођење привредних газдинстава, да се жене на селу на тромесечном нивоу едукују о остваривању права и о актуелним пројектима Министарства, као и да се издвоје већи фондови за финансирање жена у привредним друштвима и задругама.

Седници је председавао Милија Милетић, председник Пододбора, а присуствовали су и чланови Пододбора Жарко Богатиновић и Далибор Радичевић, представница Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Лидија Аћимовић и чланица Мреже за рурални развој Србије Зорица Велимировић.


Видео (2)

Четвртак, 14. септембар 2017. | 21. седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним - најнеразвијенијим подручјима Републике Србије 14.09.2017.

Четвртак, 14. септембар 2017. | 21. седница Пододбора за праћење стања у пољопривреди у маргиналним - најнеразвијенијим подручјима Републике Србије 14.09.2017.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31