Четвртак, 5. октобар 2017.

19. седница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику

На седници Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику, одржаној 5. октобра, чланови Одбора разматрали су Извештај о раду Комисије за заштиту конкуренције за 2016. годину и Извештај о раду Министарства трговине, туризма и телекомуникација за период од 1. априла до 30. јуна 2017. године.


Председник Комисије за заштиту конкуренције др Милоје Обрадовић обавестио је присутне да је 2016. година била јубиларна година пословања Комисије за заштиту конкуренције и да је Комисија у овом извештајном периоду пословала са суфицитом. Како је истакао, Комисија је, у складу са својим законским овлашћењима, ефикасно спроводила активности у циљу обезбеђивања заштите конкуренције у Србији, попут ненајављених увиђаја, али и издавала мишљења о примени Закона о заштити конкуренције. Такође, како је рекао, Извештај садржи и детаљну анализу пословања јавног и приватног сектора. Обрадовић је додао да су у извештајном периоду настављене и активности у оквиру процеса придруживања Србије ЕУ и да није било примедби од стане Европске комисије по питању преговарачког поглавља 8. Обрадовић је посебно истакао да се Комисија за заштиту конкуренције не финансира из буџета Републике Србије и да је у 2016. години пословала са суфицитом, од чега је 95 милиона уплаћено су буџет Републике Србије, док је од средстава резерве уплаћено преко 82 милиона динара.

Након образложења Извештаја о раду Комисије за заштиту конкуренције председница Одбора је предложила закључак да се прихвати Извештај Комисије за заштиту конкуренције, као и да Извештај буде објављен у „Службеном гласнику“, што је Одбор, већином гласова, прихватио.

У наставку седнице државни секретар у Министарству трговине, туризма и телекомуникација Весна Ковач обавестила је присутне о резултатима рада Министарства у области унутрашње трговине. Истакла је да је у извештајном периоду формирана Радна група за израду новог Закона о трговини, као и Радна група за израду Закона о робним берзама. У оквиру рада Сектора за заштиту потрошача, настављен је поступак заштите колективних интереса потрошача. Ковач је нагласила да је у овом периоду било више од 4400 приговора потрошача, од чега се највећи број односи на приговоре на обућу и мобилне телефоне.

Државни секретар у Министарству Стеван Никчевић истакао је да је у области спољнотрговинске политике било законодавних активности везаних за континуирано извештавање о националним контролним листама наоружања и војне опреме, робе двоструке намене, процеса извоза и увоза, пружања брокерских услуга и слично. Између осталог, истакао је да је у мају изабран директор Секретаријата ЦЕФТЕ, са којом је Србија, у првих седам месеци ове године, имала суфицит у размени од 2,2 милијарде евра, што је за 9,4 одсто повећање у односу на прошлу годину.

Помоћник министра за билатералну економску сарадњу Маја Мандрапа Гашић истакла је да су најважније активности у овом извештајном периоду биле организација и координација мешовитих међувладиних комитета и комисија у области трговинско-економске сарадње, пре свега са Белорусијом, Аустријом и Швајцарском Конфедерацијом, а интензивирани су и контакти са представницима Министарства економије Републике Турске, у вези са ревизијом постојећег Споразума о слободној трговини.

Помоћник министра Рената Пинџo представила је активности и постигнуте резултате Сектора за туризма. Како је нагласила, у извештајном периоду остварени су запажени резултати у оквиру активности Црноморске организација за економску сарадњу и пројеката у оквиру Јадранско-јонске иницијативе. Као једна од важних активности је копредседавање Србије Извршном савету Светске туристичке организације УН до краја 2017. године. Пинџo је нагласила да је, у сарадњи са Светском туристичком организацијом, од 29-30. јуна у Београду организована Конференција о одрживом развоју у дунавском региону на којој је усвојена Београдска декларација која, између осталог, предвиђа креирање заједничких туристичких производа. Пинџo је додала да је у оквиру програма ваучера до данас пријављено 916 угоститеља и да је уз додатна средства која је Влада Републике Србије издвојила у мају ове године број корисника програма повећан за 20 000, тако да је до сада укупан број пријављених преко 90 000. Дошло је и до значајног повећања броја туриста у извештајном периоду, што је допринело повећању девизног прилива за 16 одсто.

Чланови Одбора су, након образложења, већином гласова прихватили Извештај о раду Министарства трговине, туризма и телекомуникација за период од 1. априла до 30. јуна 2017. године.

Седници је председавала председница Одбора Снежана Б. Петровић, а присуствовали су и чланови и заменици чланова Одбора: др Александра Томић, Станислава Јаношевић, Студенка Ковачевић, Александар Стевановић, Наташа Михајловић Вацић, Иван Манојловић, Зоран Бојанић, Милимир Вујадиновић и Снежана Пауновић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Четвртак, 5. октобар 2017. | 19. седница Одбора за привреду, регионални развој, трговину, туризам и енергетику 05.10.2017.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31