Понедељак, 2. октобар 2017.

19. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду

На седници одржаној 2. октобра 2017. године, чланови Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду разматрали су унапређење стања и одрживо коришћење шумских екосистема у Србији – проблеми (сушење шума, шумски пожари, бесправне сече, пошумљавање и др.), као и концепт унапређења ловства у Србији.


На почетку седнице, Саша Стаматовић директор Управе за шуме, истакао је да су шуме екосистем од егзистенцијалне важности и да је главни задатак да се шуме доведу у стање да на максималан начин продукују своје многобројне функције. Стаматовић је нагласио да пошумљеност на територији Србије износи 30 процената, а да је према просторном плану за Србију оптималан план пошумљености око 41 проценат. У вези са стањем шумских екосистема истакао је да у Србији постоји велики проценат изданачких и презрелих шума, као и да је циљ произвести веће количине техничког дрвета. Такође је истакао да је од великог значаја примена концепта унапређења шума и шумарства, али и сарадња са немачким Савезним министарством у оквиру које је имплементација пројекта „Газдовање блиско природи“ показала позитивне резултате. Као најкориснија мера у протеклом периоду, истакао је, показала се субвенција шумских путева.

У наставку седнице, Предраг Алексић в.д. генералног директора ЈП Србијашуме, истакао је да сушење шума и пожари представљају еколошку и економску штету, а у вези са бесправном сечом да контролу врши унутрашња контрола ЈП Србијашуме у сарадњи са другим институцијама и да је у току прошле године поднето 917 пријава. Алексић је истакао и да су главни проблеми климатске промене и недостатак радне снаге у брдско-планинском подручју.

Александар Лучић, заменик директора Института за шумарство истакао је да ће Институт дати свој пун допринос развоју шумарства на територији Србије.

У вези са првом тачком дневног реда, Одбор је закључио да после примене измена и допуна Закона о шумама постоји напредак, као и да ће се убудуће појачати активности Одбора и реше уочени недостаци. Такође је предложено да се у наредном периоду започне са изградњом шумских путева по новим технологијама које подразумевају већу носивост и отклањање опасности од пожара.

Милутин Ђорђевић, извршни директор Сектора за ловство, рибарство и туризам ЈП Србијашуме и Драган Шормаз, председник Ловачког Савеза Србије, у вези са другом тачком дневног реда, истакли су важност припреме новог Закона о дивљачи и ловству којим би се више уважиле ловачке организације и традиција народног лова.

Седници је председавао председник Одбора Маријан Ристичевић, а присуствовали су следећи чланови и заменици чланова: Жарко Богатиновић, др Љубинко Ракоњац, Нада Лазић, проф. др Миладин Шеварлић, Владимир Ђурић, Радован Јанчић, Марко Гавриловић, Звонимир Ђокић, Далибор Радичевић, Тијана Давидовац, Верољуб Матић, Арпад Фремонд и Милија Милетић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Понедељак, 2. октобар 2017. | 19. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду 02.10.2017.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5