Четвртак, 4. април 2013.

14. седница Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова

Одбор за људска и мањинска права и равноправност полова одржао је данас седницу на којој је размотрен положај Ромкиња, поводом 8. априла, Међународног дана Рома, а у оквиру акције Месец дана ромско-женског активизма, 8. март – 8. април 2013. године, који реализују Ромска женска мрежа Србије и Мисија ОЕБС-а у Србији.


Седници су присуствовали представници Управе за родну равноправност Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, представници независних државних органа, међународних организација и женских ромских организација.
Председник Одбора Мехо Омеровић је, отварајући седницу, навео да су и данас кључни проблеми ромске популације образовање, услови становања, запошљавање и здравствена заштита. Ромкиње су нарочито осетљива категорија становништва, имајући у виду њихову изложеност насиљу, низак ниво образовања и економску зависност, навео је Омеровић. Председник Одбора указао је и на веома неповољне статистичке податке који се односе на Ромкиње, њихов просечни животни век износи 48 година, а само трећина заврши основну школу. Према Истраживању вишеструких показатеља стања и положаја деце и жена из 2011 године, које су спровели УНИЦЕФ и Републички завод за статистику, чак 14% ромских девојчица узраста од 15 до 19 година се удало пре навршене 15. године, а једна трећина је родила и прво дете пре свог 18. рођендана. Готово половина младих Ромкиња у старосној групи од 15 до 19 година је у венчаном или невенчаном браку (44 одсто), указао је Омеровић.
Пола Тиде, в.д. шефа Мисије ОЕБС-а у Србији је истакла да је остваривање људских права и пружање једнаких шанси основни предуслов за постизање демократског друштва једнаких могућности и родне равноправности. Тиде је нагласила подршку Мисије ОЕБС-а свим мерама и активностима државе и цивилног сектора усмереним на том пољу.
О Стратегији за унапређивање положаја Рома у Републици Србији и Акционом плану за спровођење ове Стратегије, који је у изради, говорила је Славица Васић из Канцеларије за људска и мањинска права. О положају Ромкиња и стању људских права Ромкиња излагала је Вера Куртић испред Ромске женске мреже. Добре праксе на локалном нивоу у решавању питања Ромкиња приказала је активисткиња организације Тренипе, док је о Ромкињама запосленим у институцијама државне и локалне управе говорила Радмила Зећировић, локална ромска координаторка за град Нови Сад. Славица Ракић из организације Романи Цикна указала је на улогу цивилног друштва у изградњи механизама за постизање родне равноправности.
Током расправе која је уследила, повереница за равноправност Невена Петрушић и представници Управе за родну равноправност Министарства рада, запошљавања и социјалне политике, као и представница Заштитника грађана, говорили су о примени закона, стратегија и акционих планова који се односе на питања родне равноправности и положаја ромске популације у Србији.
Чланови Одбора истакли су важност афирмативних мера за побољшање положаја Рома, а посебно су истакли значај њиховог запошљавања у органима државне управе и локалне самоуправе, као добар начин инклузије у друштво.

Седници је председавао председник Одбора Мехо Омеровић.


Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
уторак, 7. мај
  • 10.00 - посета представника општинске управе Крањ Дому Народне скупштине (Дом Народне скупштине, Трг Николе Пашића 13)

Цео календар догађаја