Среда, 5. јул 2017.

14. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду

На седници одржаној 5. јула, чланови Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду размотрили су Информацију о раду Министарства пољопривреде и заштите животне средине у делу пољопривреде, за први квартал 2017. године, као и актуелне проблеме у пољопривреди, шумарству и водопривреди.


Информацију о раду Министарства пољопривреде и заштите животне средине у делу пољопривреде, за први квартал 2017. године представили су Ненад Катанић, испред Министарства пољопривреде и заштите животне средине и Жарко Радат, директор Управе за аграрна плаћања.

Ненад Катанић представио је законодавну активност Министарства у првом кварталу, у ком је донета једна национална стратегија, две уредбе о подстицајима, четири закључка, 19 правилника и преко 90 различитих решења.

Директор Управе за аграрна плаћања Жарко Радат информисао је чланове Одбора о исплати субвенција у првом кварталу 2017. године и о актуелном стању. Радат је истакао да је Управа примила све захтеве за приплодна грла, које је успела да исплати, као и да је исплатила све инвестиционе захтеве заостале из 2016. године. У првом кварталу радило се на припреми нових мера, навео је Радат, посебно истакавши Правилник за субвенционисану набавку нових трактора, за шта је Управи пристигло 2.310 пријава. Такође, у првом кварталу радило се и на припремама за акредитацију за коришћење ИПАРД фондова за период 2014-2020. година. Што се тиче актуелног стања, Управа је већину нових правилника довела до краја, примила све захтеве, који су сада у фази обраде и доношења решења. Управа је до сада исплатила 10 милијарди динара за 40.000 захтева, с тим што се јавио дефицит средстава код субвенционисане набавке трактора, те се средства са других позиција преусмеравају за ову врсту субвенција, рекао је Радат.

У расправи која је уследила, чланови Одбора интересовали су се за питање контроле хране; мањка броја инспектора у пољоприведи; исплате субвенција у првом кварталу 2017. године; питање лошег водоснабдевања у Србији; коришћење кредита за водоснабдевање у местима у Војводини; разлоге за неспремност Србије да отвори Поглавље 12, због неиспуњавања мерила; могућности набавке ледоломаца, како их не би више изнајмљивали у зимском периоду; посебног извештавања о шумама; извештаја о елиминацији свињске куге и плановима Министарства на том плану; достављања различитих информација прво Одбору, па тек онда Европској комисији; краткорочних кредита за сетву и коме су они намењени; мера за задругарство; подстицаја за младе пољопривреднике; подстицаја за органску пољопривреду; базе података о земљишту које поседује држава и давања земљишта у закуп, разлога за кашњење акредитације за коришћење ИПАРД фондова и друго.

Чланови Одбора донели су Закључак којим се констатује да је Одбор примио Информацију, да је иста размотрена и усвојена, али без пословничке могућности доношења Извештаја који се доставља Народној скупштини, услед избора нове Владе Србије. Такође, у Закључку се наводи да Одбор очекује Извештај ресорног Министарства за други квартал 2017. године.

У расправи о актуелним проблемима у пољопривреди, шумарству и водопривреди било је речи о проблему између произвођача и откупљивача малина. Председник Одбора предложио је да се Одбор обрати Управи царине са захтевом да Одбору достави податке о увозу малина из окружења, према ЦЕФТА споразуму, и са питањем да ли се увозом јефтине малине руши цена домаћег производа, као и да се обрати Комисији за заштиту конкуренције. Чланови Одбора указали су на проблем са сортним саставом малине, великим засадима у Војводини, на питање повећања производње на уштрб квалитета. Такође, било је речи и о субвенционирању производње по регионима најпогоднијим за узгој одређених сорти и указали на противградну заштиту, која се поново враћа у надлежност Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде.

Након расправе Одбор је донео следеће закључке: да се Одбор обрати Комисији за заштиту конкуренције да достави мишљење да ли је при откупу малине било неправилности и да ли је постојао поремећај на тржишту; да Влада и Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде размотре давање средстава хладњачарима за складиштеље малине на неколико месеци, како би произвођачи малина сачекали бољу цену на тржишту и да побољшају услове за субвенционисање складишта на одређеним подручјима Србије.

Седници је председавао Маријан Ристичевић, председник Одбора.

Седници су присуствовали следећи чланови и заменици чланова Одбора: Радован Јанчић, др Жарко Богатиновић, Звонимир Ђокић, Арпад Фремонд, Верољуб Матић, Марјана Мараш, Нада Лазић, Милорад Мирчић, Владимир Ђурић, Марко Гавриловић, Тијана Давидовац, Далибор Радичевић, Драган Јовановић, проф. др Миладин Шеварлић и Мирослав Алексић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Среда, 5. јул 2017. | 14. седница Одбора за пољопривреду, шумарство и водопривреду 05.07.2017.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5