Четвртак, 9. октобар 2014.

14. седница Одбора за европске интеграције

Одбор за европске интеграције одржао је 9. октобра седницу заједно са Одбором за спољне послове, на којој је представљен Извештај Европске комисије о напретку Србије за 2014. годину.


Члановима два одбора Извештај је представио шеф Делегације Европске уније у Републици Србији Њ.Е. Мајкл Давенпорт.
Представљајући Извештај, Давенпорт је навео да је од формирања нове Владе Републике Србије, априла 2014. године, законодавна активност била интензивна. Влада је Народној скупштини упутила значајан број законских предлога, који, између осталог, уређују области приватизације, рада и медија. Улога парламента је у доношењу квалитетних закона, али и у контроли примене усвојених закона, истакао је Давенпорт, и у том смислу је посебно истакао значај спровођења јавних расправа које ће претходити усвајању закона.
Шеф Делегације ЕУ у Србији је истакао да је у наредном периоду кључни задатак пред Србијом у процесу преговора за чланство у ЕУ , припремање за отварање поглавља 23 и 24, која се односе на област правосуђа и основних права, правду, слободу и безбедност. Битне области су и пољопривреда, заштита животне средине, енергетика и усклађивање спољне политике Србије са спољном и безбедносном политиком Европске уније, истакао је Мајкл Давенпорт. Он је посебно нагласио неопходност координације и сталне комуникације између Владе, Народне скупштине, независних регулаторних тела и организација цивилног друштва у процесу преговора за чланство и усклађивању са европским стандардима.
Давенпорт је оценио и да је одржавање Параде поноса у Београду, 28. септембра ове године од великог значаја за уважавање људских и мањинских права, али да има још простора за остваривање напретка у овој области.
Током расправе, чланови два одбора детаљније су се осврнули на поједине делове Извештаја који се тичу оцене напретка и препорука у областима владавине права, борбе против корупције, јачања институција и реформи јавне управе. Чланови одбора су, разговарајући о Извештају указали и на важност слободе изражавања и слободе медија. Током расправе, говорили су и о значајној улози Народне скупштине у процесу преговора, као и о важности комуникације свих релевантних актера, у преговарању за чланство у Европској унији – Владе, Народне скупштине, независних регулаторних тела и организација цивилног друштва.

Седници су заједнички председавали председник Одбора за европске интеграције Александар Сенић и председница Одбора за спољне послове Александра Ђуровић.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5