Недеља, 4. децембар 2016.

12. седница Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава

На 12. седници, одржаној 4. децембра, чланови Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава размотрили су шест предлога закона и одлука, који су предложени Народној скупштини за разматрање на Петој седници Другог редовног заседања Народне скупштине у 2016. години.


Чланови Одбора прихватили су предлог председнице Одбора да се расправа о свим тачкама дневног реда седнице обједини, а у складу са чланом 76. Пословника Народне скупштине.

Предложене законе и одлуке члановима Одбора образложио је представник предлагача, министар финансија Душан Вујовић.

Министар Вујовић је истакао да су јавне финансије унапређене у претходне две године и додао, одговарајући на примедбе упућене због кашњења достављања Предлога закона о буџету Републике Србије за 2017. годину у скупштинску процедуру, да се већ годинама не успева да се држи динамика рокова у складу са Законом у буџетском систему. Ове године разлози за то произилазе из потребе договарања са ММФ-ом и анализом резултата после трећег квартала, која показује постојање суфицита, раст од 36 одсто и 1,6 одсто дефлатора. Говорећи о замеркама упућеним на члан 3. Предлога закона о буџету Републике Србије за 2017. годину, а који се односи на јавни дуг земље, Вујовић је навео да је по први пут овај члан обухватио све пројектне зајмове у износу од 43,5 милијарди динара. Дефицит у наредној години планиран је на 1,7 одсто БДП-а, од чега се 1,6 одсто односи на пројектне зајмове. Он је додао и да је планирани дефицит најнижи у историји и најмањи од 2001. године до данас. У наредној години планиран је привредни раст од 3 одсто, инфлација од 1,6 одсто и циљани дефицит од 1,7 одсто. Министар је оценио да нисмо изашли из проблема, али смо остварили више него што смо планирали. Јавни дуг ће бити нижи за 0,5 одсто у 2017. години, у односу на 2016. годину, односно, смањује се са 73,5 на 72,8 одсто БДП-а, а тенденција је и да се учешће долара у јавном дугу смањи, навео је Вујовић.

Говорећи о оцени коју је дао Фискални савет на Предлог закона о буџету Републике Србије за 2017. годину, председник Фискалног савета Павле Петровић је оценио као значајан успех планирање дефицита од 1,7 одсто на нивоу опште државе и 1,6 одсто за Републику, јер обезбеђује да се путања дуга о односу на БДП окрене и да се дуг смањи за један процентни поен у наредној години, што је пресудно за оздрављење јавних финансија. Без обзира на наведено, јавни дуг и следеће године остаје на високом нивоу, што је опасност, јер због евентуалне рецесије може доћи до кризе и његовог поновног повећања, истакао је Петровић. Петровић је похвалио повећање прихода, што ће довести до смањења дефицита и већег привредног раста. Говорећи о структури дефицита, Петровић је истакао да је више од његове половине исплата гаранција на дугове јавних предузећа из периода 2010-2014. године. Ризик од активирања таквог механизма постоји и за 2017. годину, јер предузећа у реструктурирању не плаћају дуговања према јавним предузећима и постоји опасност да се ти дугови са јавних предузећа прелију на буџет, што може поново да створи проблем у наредним годинама, оценио је Петровић. Примедба која је упућена од стране Фискалног савета односи се на реформу јавне управе, у смислу оптимизације структуре запослених и продужења важења постојећег законског решења о забрани запошљавања до краја 2017. године, што индицира да тај проблем реформе неће бити следеће године решаван. Такође, примедба је и то што нема листинга за исплату казни, пенала и штета у износу од 100 милиона евра, као и да није дата анализа по појединим корисницима буџетских средстава, како би се подаци упоређивали са подацима из ранијих година. Похвале Фискалног савета се односе на транспарентност, посебно у односу на субвенције, укључивање инфраструктурних пројеката, што је значајно методолошко унапређење, као и повећање јавних инвестиција као главне полуге за привредни раст.

По окончању дуге расправе, чланови Одбора прихватили су већином гласова Предлог одлуке о давању сагласности на Одлуку о изменама и допунама Финансијског плана Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање за 2016. годину, Предлог одлуке о давању сагласности на Одлуку о изменама Финансијског плана Републичког фонда за здравствено осигурање за 2016. годину, Предлог одлуке о давању сагласности на Одлуку о изменама и допунама Финансијског плана Фонда за социјално осигурање војних осигураника за 2016. годину и Предлог одлуке о давању сагласности на Одлуку о изменама Финансијског плана Националне службе за запошљавање за 2016. годину.

Већином гласова чланови Одбора прихватили су, у начелу, Предлог закона о изменама и допунама Закона о буџетском систему.

Већином гласова, чланови Одбора поднели су и један свој амандман на члан 8. Предлога закона о буџету Републике Србије за 2017. годину, којим се врши смањивање средстава опредељених за Народну скупштину, а који је представник предлагача прихватио на седници.

Чланови Одбора прихватили су већином гласова Предлог закона о буџету Републике Србије за 2017. годину са Предлогом одлуке о давању сагласности на Финансијски план Републичког фонда за пензијско и инвалидско осигурање за 2017. годину, Предлогом одлуке о давању сагласности на Финансијски план Републичког фонда за здравствено осигурање за 2017. годину, Предлогом одлуке о давању сагласности на Финансијски план Националне службе за запошљавање за 2017. годину и Предлогом одлуке о давању сагласности на Финансијски план Фонда за социјално осигурање војних осигураника за 2017. годину.

Седници је председавала председница Одбора др Александра Томић.

Седници су присуствовали следећи чланови и заменици чланова Одбора: Оливера Пешић, Радмило Костић, Војислав Вујић, Душан Бајатовић, Горан Ковачевић, Србислав Филиповић, др Милорад Мијатовић, Зоран Бојанић, Снежана Б. Петровић, Зоран Красић, Верољуб Арсић, Милорад Мирчић, Горан Ћирић и Саша Радуловић.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Недеља, 4. децембар 2016. | 12. седница Одбора за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава 04.12.2016.