Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
Понедељак, 5. октобар 2009.
Чланови Одбора за Косово и Метохију разговарали са представницима удружења грађана Фрактал
Чланови Одбора за Косово и Метохију примили су данас у Дому Народне скупштине представнике удружења грађана Фрактал, са којима су разговарали о проблемима српске заједнице на Косову и Метохији и заштити људских права.
Чланови Одбора за Косово и Метохију примили су данас у Дому Народне скупштине представнике удружења грађана Фрактал, са којима су разговарали о проблемима српске заједнице на Косову и Метохији и заштити људских права.
Састанку чланова Одбора и представника Фрактала присуствовао је и секретар Народне скупштине Вељко Одаловић.
Филип Павловић, председник Управног одбора Фрактала представио је Одбору пројекат „Енклавија“, који се реализује четири године и који има за циљ јачање капацитета за самозаступање српске заједнице на Косову и Метохији. У разговору са народним посланицима доминирале су теме од значаја за свакодневни живот српске и неалбанске заједнице, посебно за живот у енклавама. Оцењено је да је на Косову и Метохији највећи проблем угроженост људских права, неразвојеност руралних средина, незапосленост, бесперспективност младих који напуштају Косово и Метохију, као и лоше стање у здравству, образовању, култури и медијима. Представници удружења Фрактал истакли су да је важно стимулисати улагања у мала и средња предузећа, да држава мотивише домаће фирме да покрећу послове на Косову и Метохији, као и да се више пажње посвети питању културе и образовања. Они су затражили подршку Одбора и Народне скупштине за отварање српског културног центра у Приштини и формирање катедре на приштинском универзитету за проучавање српског језика, културе и историје.
Чланови Одбора и секретар Народне скупштине позитивно су оценили пројекат „Енклавија“ истакавши да је добро што се у процесу његове реализације разговара са државним и међународним институцијама. У разговору је оцењено да овакав пројекат може да допринесе јединству српског народа на Косову и Метохији, како у погледу очувања јужне покрајине у складу са међународним правом, тако и у погледу решавања основних животних проблема грађана.