Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

Среда, 2. јун 2010.
Свечано отворена 35. Пленарна седница Парламентарне скупштине црноморске економске сарадње
Данас је свечано отворена 35. пленарна седница Парламентарне скупштине црноморске економске сарадње (ПС ЦЕС), којом Србија председава у првој половини 2010. године.
Данас је свечано отворена 35. пленарна седница Парламентарне скупштине црноморске економске сарадње (ПС ЦЕС), којом Србија председава у првој половини 2010. године. Народна скупштина Републике Србије је домаћин овој конференцији од 1. до 3. јуна.
У свом обраћању на свечаном отварању пленарног заседања, председница НС РС изразила је уверење да ће овa Скупштина бити прилика за плодну размену искустава и продубљење сарадње парламената чланица Парламентарне скупштине Црноморске економске сарадње. „Као што знате, Република Србија је, од свог приступања организацији, опредељена за развој и оснажење пријатељских и добросуседских односа са државама чланицама ПС ЦЕС. Овај став темељимо на мишљењу да представници народа у својим непосредним контактима могу на најбољи начин да пријатељство и потребу за сарадњом међу народима преточе у конкретне иницијативе које доприносе универзалном развоју на свим пољима.“.
Говорећи о резултатима српског председавања, Ђукић-Дејановић је истакла: „Будући да је чланство у Европској унији и укључивање у европске токове један од приоритета спољне политике Републике Србије, наша делегација у ПС ЦЕС је снажно подржала продубљивање сарадње Парламентарне скупштине Црноморске економске сарадње са Европским парламентом, институционализовање овог вида сарадње, јачање регионалне сарадње, као и места ПС ЦЕС на међународној сцени“.
Истичући значај главне теме конференције за Србију („Улога парламената у јачању принципа међународног права“), председница је рекла: „Важност поштовања међународног права и његових норми потврдили смо тражењем мишљења највише правне инстанце- Међународног суда правде о једнострано проглашеној независности Косова. Становишта смо да ће мишљење Међународног суда правде створити простор за наставак дијалога, као најефикаснијег и најоптималнијег начина да се дође до одрживог и трајног решења заснованог на компромису“.
На Генералној скупштини ће бити разматране и усвојене следеће препоруке: исправност хране у земљама чланицама ЦЕС, правни оквир за регулативу о цивилном ваздухопловству у земљама чланицама ЦЕС и заштита жена од насиља у државама чланицама ЦЕС.
У раду конференције учествује око 140 представника парламената 12 земаља ширег Црноморског региона.
ПСЦЕС једна је од четири сродна тела Организације за црноморску економску сарадњу и представља важан форум за сарадњу парламената земаља чланица са задатком да подстиче и развија међусобну сарадњу на стварању и јачању повољне политичке и економске климе у региону. Наша држава има статус пуноправног члана од октобра 2004. године.