10. јул 2023. Састанак чланова Одбора за спољне послове и делегације Парламента Уједињеног Краљевства

10. јул 2023. Састанак чланова Одбора за спољне послове и делегације Парламента Уједињеног Краљевства

Понедељак, 10. јул 2023.

Састанак чланова Одбора за спољне послове и делегације Парламента Уједињеног Краљевства

У данашњем разговору чланова Одбора за спољне послове и делегације Парламента Уједињеног Краљевства, која борави у званичној посети Србији, саговорници су разговарали о ситуацији на подручју Косова и Метохије, сукобима Украјине и Русије, али и о стагнацији Србије на путу европских интеграција.


Председник Одбора за спољне послове Борко Стефановић на самом почетку састанка истакао је важност сусрета парламентараца и посета на билатералном нивоу, који представљају основ за размену мишљења и узајамно унапређење односа. Председник Одбора истакао је да се Република Србија и даље бори да постигне чланство у Европској унији и поред чињенице да се процес интеграција отегао и да стагнира првенствено због сукоба на територији Украјине. Навео је да се не сме изгубити из вида да Република Србија јесте осудила сукобе између Русије у Украјине и додао, да је да као председник Одбора за спољне послове, у Народној скупштини поднео Резолуцију којом би Србија своју спољну политику усагласила са спољном политиком Европске уније, али да су Народна скупштина и Влада прихватили предлог националног Савета за безбедност да не уводе санкције Русији, из разлога што Србија у потпуности зависи од руског гаса. Стефановић је изнео став да су ЕУ интеграције заустављене у Србији вољом садашње власти у нашој земљи и да они нису спремни, нити желе наставак ЕУ интеграција. Такође, вољом садашње власти у Србији се окреће глава од корупције и неслободе, притисака на неистомишљенике, као и да власт у Србији не жели да Србију отргне из опасности изолације и удаљавања од свог континента. У свом обраћању Стефановић је подвукао да нико на српској политичкој сцени не подржава независност Косова и Метохије и да је Србија показала да жели мирним путем и дијалогом осигура територијални интегритет и суверенитет државе, док са друге стране такозвани косовски премијер Аљбин Курти изазива насиље и жели да искорени српски народ са подручја Косова и Метохије. Изразио је жаљење због чињенице да Уједињено Краљевство више није чланица ЕУ, али је додао да УК суштински у великој мери и даље стратешки и економски дубоко инволвирана у Европи.

Шеф делегације Парламента Уједињеног Краљевства Џеки Дојл Прајс скренула је пажњу на заинтересованост и посвећеност делегације да јача везе са Србијом и изразила задовољство поводом различитих ставова које посланичке странке имају у Народној скупштини, што како је рекла указује на здраву демократију. Навела је и да Уједињено Краљевство подржава европске интеграције Републике Србије и региона и поред ситуација које успоравају овај процес. Искористила је прилику да подвуче да изјаве британске посланице Алише Кернс, која је оптужила Српску православну цркву, а коју су чланови Одбора за спољне послове током разговора осудили и оценили неутемељеном и потпунио неприхватљивом, нису званичан став Владе Уједињеног Краљевства.

Заменица председника Одбора за спољне послове Марина Рагуш искористила је прилику да подсети да је Република Србија испоштовала све потписане споразуме и резолуције који се тичу стабилизације односа на Косову и Метохији, водећи се принципима мира и дијалогом, док Аљбин Курти није испунио једину и најважнију ставку споразума, односно формирање Заједнице српских општина, на коју Србија чека, сада већ читаву деценију. С тим у вези, Рагуш је навела да Србије није неутрална у вођењу своје спољне политике и да јасно показује став, својим залагањем и реформама, да постане пуноправни члан Европске уније, али да након две деценије интеграција грађани Србије губе вољу за овим процесом. Указала је и на чињеницу да је Српска православна црква, један од стубова друштва српског народа, поготово на територији Косова и Метохије. Нагласила је да свако подривање тензија на просторима КиМ може довести до нестабилности читавог региона, али да су за Србију категорички императиви мир и стабилност.

Састанку су присуствовале и чланице Одбора Дубравка Филиповски, која је истакала важност примене међународних споразума и Ксенија Марковић, која је указала на потребу за већом слободом медија и демократије у Србији и изналажења нових начина за стабилност на АП КиМ.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
субота, 24. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја