Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
9. новембар 2016. Учесници скупа
Среда, 9. новембар 2016.
Презентовање Радне групе за оснаживање особа са инвалидитетом и Женске парламентарне мреже о значају неформалних парламентарних група
У Дому Народне скупштине, одржан је скуп на коме су Радна група за оснаживање особа са инвалидитетом и Женска парламентарна мрежа презентовале сарадњу између Народне скупштине и организација цивилног друштва.
Миланка Јевтовић Вукојичић присутнима је представила резултате рада Женске парламентарне мреже и навела да је главни циљ Мреже укључивање жена у јавни политички живот, ширење свести о женској солидарности и афирмација родне равноправности на свим нивоима одлучивања. Она је присутне подсетила да су народне посланице једногласно гласале за усвајање Истанбулске конвенције о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици и за измену Кривичног законика, амандманом којим сексуални деликт над децом не застарева.
На скупу се обратила и Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности која је истакла да је пројектом Радне групе за оснаживање особа са инвалидитетом направљен напредак у овој области, али да се и даље мора вредно радити на образовању, приступачности, безбедности и сигурности, раду, запошљавању и здравственој и социјалној заштити ОСИ, како би се достигла пуна равноправност свих грађана Србије. Повереница је изнела податак да је инвалидност четврти основ по броју притужби у Републици Србији, што је 11 одсто притужби које Поверенику за заштиту равноправности стижу на годишњем нивоу.
Гордана Рајков, директорка пројекта Јачање политичког учешћа особа са инвалидитетом у Србији је истакла да особе са инвалидитетом морају да узму политичко учешће, јер се доношење закона односи на све грађане Србије, и да је утицај особа са инвалидитетом у том процесу неопходан, како би утицали на доношење законских прописа и регулатива. Рајков је навела пример дискриминаторне одредбе која се тренутно налази у Кривичном законику, који би требало да подлегне скоријим променама, а чијом се одредбом кривично дело за обљубу над немоћним лицем, кажњава мањом мером, од казне за исти прекршај над особом која се не сматра немоћном.
Хамед Нуковић, председник Удружења особа са развојним сметњама „Једнакост“ и проф. др Маријана Пајванчић у име „Женске платформе за развој Србије“, говорили су о потреби за промовисањем права политичког учешћа ОСИ на локалном нивоу. На скупу је истакнуто да Србија има добар законодавни оквир, али да се на примени донетих закона и остваривању људских права за ОСИ у пракси мора увести већа укљученост свих владиних и невладиних организација.
Након наведених излагања уследила је дискусија у којој су присутни, између осталог, разговарали и о промоцији права и политичког учешћа ОСИ на свим нивоима власти.
Видео (1)
Среда, 9. новембар 2016. | презентовање Радне групе за оснаживање особа са инвалидитетом и Женске парламентарна мрежа о значају неформалних парламентарних група 09.11.2016.