26. октобар 2016. Горан Ћирић и Александар Стевановић у разговору са известиоцима Мониторинг комитета ПССЕ

26. октобар 2016. Горан Ћирић и Александар Стевановић у разговору са известиоцима Мониторинг комитета ПССЕ

Среда, 26. октобар 2016.

Представници опозиционих посланичких група у Народној скупштини разговарали са известиоцима Мониторинг комитета ПССЕ

Представници опозиционих посланичких група разговарали су данас са известиоцима Мониторинг комитета Парламентарне скупштине Савета Европе (ПССЕ) Самадом Сеиодовим и Маријом Гузенином, који бораве у званичној посети Народној скупштини.


Горан Ћирић, председник ПГ Демократска странка и Александар Стевановић, заменик председника ПГ Доста је било разговарали су са известиоцима о политичкој ситуацији у Србији након парламентарних избора, стању у медијима и процесу европских интеграција.

Ћирић и Стевановић оценили су да су медији током изборне кампање били недоступни представницима опозиције, а да је Демократска странка прогањана и криминализована, док је Доста је било кампању имао само на друштвеним мрежама.

Александар Стевановић, заменик председника ПГ Доста је било истакао је да ситуација са медијима која је пратила изборни процес и данас постоји, као и да слободе медија нема. Он је оценио да су традиционални медији затворени за опозиционе странке и да без друштвених мрежа, на којима се могу чути и другачија мишљења, његова странка не би ушла у Народну скупштину.

Говорећи о примени медијских закона у Србији председник ПГ Демократска странка Горан Ћирић истакао је да је у великој мери створена атмосфера страха и аутоцензуре у медијима, уз укидање емисија које су критиковале нову стварност у Србији, а што је додатно онемогућило опозицији пласман другачијих идеја. Завршена је и приватизација локалних и регионалних медија у Србији, који су данас у рукама људи блиских владајућој странци.

„Простора у медијима за опозицију нема довољно, али већи проблем је што се медији у Србији користе за дисквалификацију политичких противника. То није атмосфера која гради поверење и представља недовољно разумевање отвореног дијалога опозиције и власти“, поручио је Ћирић.

На састанку се говорило и о европским интеграцијама, подршци грађана европском путу Србије, а известиоце Сеидова и Гузенину занимао је статус новинске агенције Танјуг, након процеса приватизације.

„Ми видимо Србију као део ЕУ, али пред нама је дуг пут, али у Србији имамо један степен некохерентности, јер са једне стране отварамо поглавља, а у друштву имамо тенденцију која је у супротности са стандардима ЕУ, као што су владавина права, слободе медија, власничка права и друго. Оптимистични смо, али смо далеко од оптималне брзине европских интеграција“, поручио је Стевановић.

Горан Ћирић подсетио је да је Демократска станка одувек била за европске интеграције и залагала се за мир на овим просторима.

„Данас је упитна подршка грађана европском процесу, односно, у питању је реализација европских закона. Нас очекује важан моменат, а то су председнички избори у мају следеће године, и ми се надамо да ће на њима победити проевропски кандидат, што ће бити важан моменат за европску перспективу Србије“, поручио је Ћирић.

У делегацији Мониторинг комитета ПССЕ били су секретар Комитета Силви Афхолдер и Тим Картрајт, шеф Мисије Савета Европе у Србији.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
среда, 14. мај