Уторак, 11. март 2025.
Председница Народне скупштине Ана Брнабић изјавила је да је посета Шведској и шведском парламенту била веома добра и да је имала низ добрих састанака као што су састанци са председником Шведског парламента, Рикстага, Андреасом Норланом, али и са посланицима из шведског парламентарног одбора за животну средину и пољопривреду, за европске послове и члановима шведске парламентарне делегације у Савету Европе, парламентарне делегације у ОЕБС-у.
"Разговарала сам и са првим човеком парламентарне групу пријатељства између Рикстага и Западног Балкана и размотрили смо све важне теме од европских интеграција Србије и молбе за додатном подршком Шведске и генерално нордијских земаља, о томе како да будемо више у контакту и да брже и ефекасније размењујемо информације како би могли да рачунамо на већу подршку Шведске", рекла је председница Народне скупштине.
Навела је да се разговарало и о темама као што су заштита животне средине и рударство, пошто је Шведска једна од рударских земаља у Европи и један од светских шампиона рударства а која са друге стране много пажње посвећује заштити животне средине.
"Шведска такође има изузетно велики и важан пројекат рударења литијума на више хиљада хектара, а који је у децембру прошле године добио статус пројекта од националног значаја. Мени је било веома занимљиво то што су ми одговорили, када сам их питала да ли у Шведској постоји дебата око тога да ли треба рударити литијум или не. Верујте да су ме погледали са чуђењем и рекли да не постоји дебата око тога, да се сви слажу да је Шведској потребан литијум, да је то кључ њихове зелене транзиције и одрживости за будућност", рекла је она.
Додала је да за разлику од литијума, у Шведској постоји дебата око рударења уранијума, али да не постоји ниједан једини глас против рударања литијума.
"Надам се да ћемо све ове људе угостити ускоро и у нашем парламенту, зато што мислим да од Швеђана можемо да научимо о дијалогу и толеранцији и о томе како различите политичке странке могу да раде заједно а да се не слажу у неким стварима. То је потпуно у реду, али да могу макар да се договоре око националних приоритета и ствари које су суштински важне за националне интересе", истакла је она.
Оценила је и да би посланици у нашем парламенту могли да се договоре око ствари које су им заједничке и да би то било веома добро за будућност Србије.
"Ја ћу као председница парламента наставити да покушавам, макар да инсистирам на тим стварима, иако смо у овом тренутку заиста, чини ми се, изузетно удаљени, као да постоје бедеми између нас. Мени је жао што и председник парламентане групе пријатељства са Шведском Стефан Јањић из посланичке групе Србија центар - СРЦЕ Здравка Поноша није желео да буде у овој делегацији иако сам га звала", рекла је Брнабић.