27. мај 2021. Учесници јавног слушања

27. мај 2021. Учесници јавног слушања

Четвртак, 27. мај 2021.

Пето јавно слушање о промени Устава у области правосуђа

Одбор за уставна питања и законодавство одржао је Пето јавно слушање „Промене Устава Републике Србије у области правосуђа“, у Дому Народне скупштине.


Председница Одбора Јелена Жарић Ковачевић рекла је да је Одбор, организовао више јавних слушања на тему промене Устава, на којима су поред народних посланика учествовали представници правосуђа, адвокатских комора, универзитета, као и цивилног сектора који се бави владавином права. Да узму учешће на Петом јавном слушању позвани су представници амбасада земаља Европске уније, Велике Британије, Сједињених Америчких Држава и Канаде, као и представници међународних организација Делегације ЕУ у Србији, ОЕБС и Канцеларије СЕ у Београду.

На почетку јавног слушања присутнима се обратио председник Народне скупштине Ивица Дачић. Он је рекао да је процедура за измену Устава комплексна и изискује сагласност у практично свим гранама власти – законодавној, извршној и судској, а на крају и потврду предложених промена на референдуму. Не мање важно од институционалне процедуре је, тврди Дачић, и учешће широке јавности у припреми уставних промена, јер само то је гаранција да ће се доћи до решења која ће бити примерена нашем демократском развоју, као и усклађена са нашим обавезама које проистичу из преговора о чланству у Европској унији.

Он је нагласио да су током претходна четири јавна слушања обављене веома добре дискусије у изузетно широком кругу учесника и да ће из свих тих разговора без сумње проистећи добра и корисна решења. Дачић је замолио ученике да крајње отворено и конкретно изнесу све сугестије, па и искуства из сличних процедура у другим државама, јер постоји отвореност за све предлоге који могу да допринесу да уставни оквир наше земље буде савременији и правичнији.

Он је међутим указао и на то да се јавља као парадокс да се Народна скупштина највише залаже за промену Устава, а да они којих се то тиче, односно судије и тужиоци, не изражавају велику подршку. Парадокс је, како каже, и да се многе политичке странке које говоре о томе да су проевропске политичке странке, такође противе промени Устава.

„Зато је моје питање упућено вама из дипломатског кора, да ли је ово што радимо у складу, између осталог, са вашим препорукама? Ово није домен политичке борбе, ово је домен приче о независности правосуђа. То говорим јер не бих волео да се ова прича претвори у однос власти и опозиције, странака једне или друге орјентације, а да се ово што радимо на крају доживљава критике и ако се то ради на вашу препоруку, зато би било значајно да се чује и ваш став“, закључио је председник Народне скупштине.

Министарка правде ,као овлашћени представник предлагача, рекла једа су предложене промене Устава предвиђене као активност у Aкционом плану за преговарачко поглавље 23, који је Влада Републике Србије усвојила 27. априла 2016. године и који је ревидиран 10. јула 2020. године. То су најзначајнија реформа у области владавине права, која представља основну вредност сваког демократског друштва и један од приоритета политике Европске уније, истакла је министарка.

Предвиђено је да Република Србија анализира постојеће одредбе Устава са становишта опште прихваћених европских и међународних стандарда, изражених кроз документа Европске уније, Уједињених нација, Савета Европе, посебно Венецијанске комисије, али и групе држава против корупције GRECO, Европске комисије за ефикасност правосуђа СЕПЕШ, Консултативног већа европских судија, Консултативног већа европских тужилаца и Европске мреже савета правосуђа, навела је Поповић.

Она је указала да је после спроведене анализе утврђено да је неопходно променити одредбе Устава у области правосуђа, у циљу успостављања бољег система предлагања, избора, премештаја и престанка судске функције судија, председника судова, јавних тужилаца и заменика јавних тужилаца. То би омогућило да улазак у правосуђе буде засновано на објективним критеријума вредновања, правичним процедурама избора, отворености за све кандидате одговарајућих квалификација и транспарентности из угла опште јавности.

Неопходно утврдити већу одговорност Високог савета судства и Државног већа тужилаца, као и судија и јавних тужилаца, јер ће то омогућити стварање бољег правосуђа, истакла је министарка и додала да ће се већа одговорност подстаћи прописивањем сталности функција.

Поповић је закључила да је свака примедба, сугестија и критика у току јавног слушања од великог значаја, са крајњим циљем да се у оквиру ове дискусије дође до најбољих решења у уставним променама у области правосуђа.

У наставку је уследила дискусија у којој ј су присутни разменили мишљења, ставове и конструктивне предлоге када су у питању уставне промене у области правосуђа.


Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Четвртак, 27. мај 2021. | јавно слушање: Промене Устава Републике Србије у области правосуђа 27.05.2021.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5
петак, 19. април

Цео календар догађаја