26. октобар 2015. Учесници јавног слушања

26. октобар 2015. Учесници јавног слушања

Понедељак, 26. октобар 2015.

Одржано јавно слушање на тему „Старење – године живота: од привилегије до дискриминације“

У Дому Народне скупштине Одбор за људска и мањинска права и равноправност полова у сарадњи са Повереником за заштиту равноправности и УСАИД Пројектом за реформу правосуђа и одговорну власт одржао је јавно слушање на тему „Старење – године живота: од привилегије до дискриминације“.


Мехо Омеровић, председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, отворио је јавно слушање о теми старење, истакавши да многи заобилазе питања која се тичу најстаријег становништва државе и да су у нашем друштву најдискриминисаније особе, после Рома и особа са инвалидитетом, стара лица. Председник Одбора је изразио наду да ће данашње јавно слушање донети одговоре на горућа питања која се тичу старих особа, али и да ће иницирати промену закона који би могли да поправе положај старих у друштву. „Ако узмемо особу која је старија од 65 година, живи на селу, ако живи сама и ако је болесна, нема средстава за лекове, онда ми као друштво имамо проблем. Данашње питање за све је како се суочавамо и сагледавамо поменуте проблеме и да ли имамо механизме, капацитете и инструменте да помогнемо најугроженијима и спречимо дискриминацију “, рекао је Омеровић.

Бранкица Јанковић, повереница за заштиту равноправности Републике Србије, истакла је да се Србија по старости нације рангира међу најстарије не само у Европи већ и у свету. „Са једне стране успех је и радост дочекати старост, али на жалост године живота веома често постану облик дискриминације. Прелиминарна истраживања су показала да је 19,7% становништва које спада у старију популацију изложено неком виду насиља, физичком, емотивном или неком другом.“

Наташа Тодоровић из Црвеног крста Србије, рекла је да много старијих особа у ствари и не зна која права и погодности стичу, али да постоје и многе негативне стране старења као изолованост од друштва и борба са сиромаштвом. Тодоровић је изнела податке Глобалног индекса који представља 91% особа од 60 година и старијих, а који приближно чини 901 милион људи, и мери њихову добробит у четири кључне области: сигурност прихода, здравље, лична способност и подстицајно окружење. Србија се ове године нашла на 66. месту, прошле године налазила се на 78. месту, а 2013. године, када је Србија уврштена у истраживање, заузимала је 64. место. „Главни разлог зашто Србија заузима ову позицију је и даље висока стопа незапослености старијих радника, што такође представља дискриминацију по годинама“, истакла је Тодоровић.

Срећко Михаиловић, социолог и истраживач јавног мнења, истакао је да младост не треба одвајати од старости и обрнуто, јер млади морају помагати старе, али и стари младе. Говорило се и о потреби укључења цивилног сектора у циљу креирања политике заштите старијих особа. О улози цивилног друштва говорила је Надежда Сатарић, из социoнално-хуманитарне организације Amity, која је указала да је кључна тачка њихове борбе заговарање за бржи развој услуга и сервиса на локалном и националном нивоу.

Након детаљних анализа уследила је дискусија, после које је председник Одбора Мехо Омеровић, захвалио присутнима и напоменуо да ће се борба против дискриминације старих наставити у још већој мери и да се мора утицати на свест људи о овој теми, али и на државне институције да се више посвете решавању тог проблема.



Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Понедељак, 26. октобар 2015. | јавно слушање: Старење - године живота: од привилегије до дискриминације 26.10.2015.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31