26. новембар 2012. Учесници јавног слушања

26. новембар 2012. Учесници јавног слушања

Понедељак, 26. новембар 2012.

Одржано јавно слушање на тему „Борба против насиља у породици“

Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, у Дому Народне скупштине, данас је одржано јавно слушање на тему „Борба против насиља у породици“, у организацији Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова.


Учесницима јавног слушања најпре се обратио председник Народне скупштине и председник Одбора за права детета мр Небојша Стефановић, који је истакао да насиље у породици представља реалан проблем о коме мора да се говори гласно да би био искорењен. Председник Стефановић рекао је да очекује конкретне резултате од овог јавног слушања, као и да Народна скупштина треба да има активну улогу у сузбијању овог друштвеног проблема. Он је, такође, најавио ратификацију Конвенције Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици и додао да је, осим усвајања закона који регулишу ову област, неопходно да се шири свест о томе да је насиље у породици неприхватљива појава у друштву.
Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић рекао је да се јавно слушање одржава у оквиру 16 дана активизма против насиља над женама, акције која почиње 25. новембра на Међународни дан борбе против насиља над женама, а завршава се симболично 10. децембра на Међународни дан људских права. Говорећи о друштвеном проблему насиља у породици, председник Одбора рекао је да се мали број жена, жртава насиља у породици, обраћа надлежним органима, те стога многи случајеви насиља остају непријављени. Он је уверио учеснике јавног слушања да је Одбор за људска и мањинска права и равноправност полова одлучан у предузимању радњи како би се спречило насиље у породици, али је нагласио да само заједничка акција државних органа и других друштвених чинилаца може да да конкретне резултате.
На почетку јавног слушања учесницима је приказан филм „Жене које су убиле своје насилнике“, ауторке Изабеле Кисић.
У име представника извршне власти, присутнима се обратио државни секретар Министарства унутрашњих послова Владимир Божовић који је нагласио да је насиље у породици најзаступљенији облик насиља над женама и да, као такво, представља јавни проблем. Он је истакао да полиција у сарадњи са другим друштвеним чиниоцима мора да се ангажује на подизању свести о томе да је насиље у породици неприхватљиво. У циљу ефикасније борбе против насиља у породици, државни секретар Божовић најавио је и формирање државног тима, који ће се, у сарадњи са свим релевантним друштвеним актерима, ангажовати на сузбијању овог проблема.
Дражавна секретарка у Министарству рада, запошљавања и социјалне политике Стана Божовић представила је ставове и искуства Министарства и Управе за родну равноправност у вези са борбом против породичног насиља. Законодавни оквир за борбу против породичног насиља постоји и њега чине Устав, Кривични законик, Породични закон, Закон о равноправности полова, Закон о јавном реду и миру. Такође, у припреми је и Акциони план за спровођење Националне стратегије за спречавање и сузбијање насиља над женама у породици, који ће ближе уредити механизме у борби против насиља у породици, најавила је државна секретарка Божовић.
Повереница за заштиту равноправности Невена Петрушић говорила је о потреби уклањања узрока насиља, мењања свести и односа јавности према овом проблему и успостављања новог родног режима у нашем друштву, као и о улози Повереника у превенцији и заштити жена које су жртве породичног насиља.
Учесницима јавног слушања представљена су и искуства Виктимолошког друштва Србије о којима говорила Весна Николић Ристановић, председница Друштва. Она је упознала присутне са конкретним проблемима на које указују жртве породичног насиља и навела да су неки од кључних недостатака неразумевање комплексности ситуације у којој се налази жртва и непостојање координације између грађанских и кривичних судова.
Присутнима се обратила и Тања Игњатовић, координаторка Аутономног женског центра која је апелова на представнике законодавне власти да кроз амандмане побољшају постојеће законе који регулишу ову област и да у оквиру своје контролне функције постављају питања представницима извршне власти о предузетим активностима у области ефикасне заштите жртава и сузбијања породичног насиља.
У дискусији која је уследила, присутнима су се обратили представници тужилаштва, међународних организација, Управе за родну равноправност, као и представници покрајинског Секретаријата за рад, запошљавање и равноправност полова и покрајинског Омбудсмана.
Народни посланик Срђан Шајн, члан Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, говорио је о остваривању права Ромкиња у друштву, изнео конкретне проблеме са којима се оне суочавајау и дао препоруке за унапређење њиховог положаја.
Заменик шефа Делегације Европске уније у Србији Адриано Мартинс упознао је присутне за законским оквиром Европске уније у области борбе против насиља над женама у породици и навео да ситуација у овој области није задовољавајућа с обзиром на различита законодавства држава чланица.
У закључку јавног слушања, председник Одбора Мехо Омеровић истакао је да је у наредном периоду неопходно брзо ратификовање Конвенције Савета Европе о спречавању и борби против насиља над женама и насиља у породици, да су неопходне измене Кривичног законика, успостављање државног тима који ће се на адекватан начин бавити проблемом породичног насиља, као и заједничка акција свих друштвених чинилаца у јачању превенције насиља и санкционисању починилаца кривичних дела породичног насиља. Председник Омеровић истакао је да су Одбор за људска и мањинска права и Народна скупштина одлучни у борби против насиља у породици, али да само заједничком акцијом можемо да се изборимо за друштво са нултом толеранцијом на насиље.
Јавном слушању присуствовао је, поред чланова Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова, и велики број заинтересованих народних посланика, што говори о важности теме борбе против насиља у породици, али и о значају института јавних слушања.



Одбори везани за ову активност



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31