5. јун 2014. Учесници јавног слушања

5. јун 2014. Учесници јавног слушања

Четвртак, 5. јун 2014.

Одржано јавно слушање Методологија процене стања животне средине и отклањања привремене и трајне штете у животној средини проузроковане поплавама у Републици Србији

Поводом 5. јуна, Дана заштите животне средине, у Дому Народне скупштине одржано је прво јавно слушање Одбора за заштиту животне средине под називом „Методологија процене стања животне средине и отклањања привремене и трајне штете у животној средини проузроковане поплавама у Републици Србији“.


Јавно слушање отворио је председник Одбора за заштиту животне средине др Бранислав Блажић. У уводном излагању Блажић је истакао да катастрофалне поплаве које су задесиле Републику Србију представљају последњу опомену природе свим сферама друштва да неодложно преузму бригу око одржавања здраве животне средине. Блажић је нагласио неопходност заједничког ангажовања свих субјеката у систему државе, привреде и цивилног сектора на заштити животне средине. У том смислу ће и на наредним јавним слушањима Одбора за заштиту животне средине бити, како је рекао Блажић, укључени сви ови субјекти, који су, нажалост, тренутно заједнички ангажовани на изради методологија процене стања животне средине и отклањања привремене и трајне штете у животној средини проузроковане поплавама у Републици Србији.

Државни секретар Министарства пољопривреде и заштите животне средине Стана Божовић изразила је неопходност јасног дефинисања обавеза из домена заштите животне средине, како у систему законодавне тако и у систему извршне власти. Напоменула је да доношење закона из екологије чини готово једну трећину обавеза које Република Србија треба да испуни на свом путу у Европску унију. Како је Министарство пољопривреде и заштите животне средине један од кључних чинилаца у процени штете настале катастрофалним поплавама, Божовић је истакла да се методологија процена стања животне средине простире на многе области у угроженим подручјима као што су мерење индустријског загађења након поплавног таласа, контрола стања отпадних материја, статус радиоактивних громобрана, квалитет ваздуха, изливање штетних материја у реке итд. Најавила је да ће експертски тим Уједињених нација током следеће недеље објединити извештаје о штетама.

Изразивши искрено жаљење што је, уместо дискусије о годишњем извештају Агенције за заштиту животне средине, тема данашњег јавног слушања процена еколошке штете након незапамћених поплава у Републици Србији, Филип Радовић директор ове Агенције, представио је Извештај са мониторинга вода и ваздуха након поплава. Нагласио је да Агенција континуирано прати степен загађености и о томе обавештава надлежне органе.

Учесницима Јавног слушања обратила се и Ирена Војачкова Солорано, стални координатор Уједињених нација у Србији и стални представник Програма Уједињених нација за развој (UNDP), која је истакла да многобројне агенције Уједињених нација раде на процени како материјалне тако и еколошке штете. Напоменувши да ће организација Уједињених нација константно пружати подршку унапређењу заштите животне средине у Републици Србији, Војачкова је, уз рециклажу и управљање воденим системима, истакла и неопходност да се промени однос људи према природи.

Заменик начелника Сектора за ванредне ситуације Ђорђе Бабић је изнео анализу активности Сектора за ванредне ситуације која се односи на заштиту људи и објеката угрожених поплавним таласима.

Учесницима јавног слушања обратили су се и др Слободан Тошовић из Завода за јавно здравље Београда, др Ратко Ристић, редовни професор, продекан за научно-истраживачки рад Катедре за бујице и ерозију Шумарског факултета у Београду и проф. др Јордан Алексић са Факултета за примењену екологију Футура.

Јавно слушање одржано је уз подршку Програма Уједињених нација за развој (УНДП).



Одбори везани за ову активност


Видео (1)

Четвртак, 5. јун 2014. | јавно слушање: Методологија процене стања животне средине и отклањања привременe и трајне штете у животној средини проузрокованој поплавама у Републици Србији 05.06.2014.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
четвртак, 28. март

Цео календар догађаја