Понедељак, 30. септембар 2024.
Радионица партиципативне родне ревизије „Мењање политике, трансформисање институција: У правцу родно осетљивог парламента“, одржана је у Народној скупштини, у сарадњи са Канцеларија за демократске институције и људска права (ОДИХР).
Циљ радионице је да се националним парламентима пружи подршка у спровођењу родне ревизија са циљем утврђивања добрих пракси, али и изазова када је реч о унапређењу родне равноправности, посебно у вези избалансиране заступљености жена и мушкараца, разматрања родне равноправности у изради закона и парламентарном надзору.
„Задовољство ми је што имамо прилику да разговарамо о томе како да унапредимо родну равноправност у парламенту и како да на ово питање обратимо више пажње кад обављамо послове из свог делокруга рада . Када је реч о родној равнопраности у Народној скупштини како нароних посланика, тако и запослених ,верујем да смо поставили добре основе. Данас имамо много већи број народних посланиица ,а учешће жена у раду скупштинске службе је увек било присутно, као што је то случај и са државном право у целини. Мислим да је сада тренутак да направимо корак даље, да говоримо о томе како да ова, иначе повољна ситуација у погеду учешћа жена, доведе до даљег напретка у погледу родне равноправности“, ракао је председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Александар Марковић у свом уводном обраћању.
Учешће у радионици узели су и министарка без портфеља задужена за област родне равноправности, спречавања насиља над женама и економског и полотичког оснаживања жена, Татјана Мацура, шеф Мисије ОЕБС-а у Србији Јан Брату, шефица Одељења за демократско управљање и родну равноправност ОДИХР, Јулија Нетесова, народни посланици и запослени у стручној служби Народне скупштине и представници невладиног сектора.