Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности

25. новембар 2016. Учесници конференције „Свеобухватни приступ борби против насиља према женама“
Петак, 25. новембар 2016.
Одржана конференција „Свеобухватни приступ борби против насиља према женама“
У организацији Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова и Заштитника грађана, а уз подршку Мисије ОЕБС у Републици Србији, у Дому Народне скупштине је одржана конференција под називом „Свеобухватни приступ борби против насиља према женама“.
Циљ одржавања Конференције био је сагледавања проблема и унапређење сарадње између свих релевантних чинилаца у процесу, како државних органа, тако и организација цивилног друштва, како би се убудуће пружала најадекватнија помоћ женама, жртвама насиља у Србији.
Председник Одбора за људска и мањинска права и равноправност полова Мехо Омеровић је на самом почетку указао на то да је породично насиље један од најкомплекснијих облика угрожавања људских права и да ће се јачањем свести појединаца, као и свеобухватним приступом и ефикасном координацијом свих институција система, доћи до значајног напретка у овој области.
Омеровић је истакао је да је Народна скупштина 23. новембра ове године усвојила Закон о изменама и допунама Кривичног законика, као и Закон о спречавању насиља у породици, чиме је створен добар правни оквир за квалитетну мултисекторску сарадњу. Додао је да је примена ових закона од кључног значаја, посебно када се ради о казненим мерама против насилника, као и то да, поред репресије, треба радити и на превенцији и едукацији још у раним узрастима, чиме би се створила општа свест о „нултој толеранцији“ према овом проблему.
Председник Одбора је закључио да су усвојени закони важни јер починиоцу насиља шаљу јасну поруку, а то је да држава Србија штити жртве насиља, као и да ће надлежни органи, сада са јасно дефинисаним овлашћењима, знати како да им најбоље стану у заштиту.
У уводном излагању, поред Омеровића, учешће су узели и Гордана Стевановић, заменица заштитника грађана и Јан Луенбург, шеф Одељења за демократију при Мисији ОЕБС у Србији.
Гордана Стевановић истакла је да се усвајањем новог законодавног оквира у области насиља над женама доказује да је систем спреман да се мења и да су надлежни органи озбиљно приступили решавању овог друштвеног проблема. Додала је да ће се континуираним, заједничким радом свих релевантних чинилаца у процесу, помоћи жртвама насиља, казнити починиоци и послати јасна порука да је насиље у овом друштву забрањено.
Указујући на то да је истрајавање насиља над женама и даље велика препрека родној равноправности, Јан Луембург је истакао да ће се ОЕБС изричито залагати да помогне Србији у јачању механизама у борби против родно заснованог насиља и унапређењу и гарантовању права жена на безбедност. Закључио је да насиље жене чини рањивим да се боре за већу заступљеност на тржишту рада и у сферама одлучивања, те да се треба активно залагати за политику „нулте толеранције“ према насиљу и њихово оснаживање у друштву.
Након уводних излагања, отворене су сесије на којима се говорило о надзору и извештавању о насиљу према женама, о прикупљању података и вођењу евиденције, као и о сарадњи и координацији у борби против насиља над женама, на којима су учесници, износећи своја искуства, дали допринос дефинисању препорука и закључака Конференције. Закључено је да ће Одбор, као и институција Заштитника грађана, у складу са својим надлежностима, пратити примену усвојених закона из ове области, како би осигурали апсолутну заштиту жртава, а уједно и адекватно санкционисали насилнике.
Видео (2)
Петак, 25. новембар 2016. | конференција „Свеобухватни приступ борби против насиља према женама“ 25.11.2016 (I)
Петак, 25. новембар 2016. | конференција „Свеобухватни приступ борби против насиља према женама“ 25.11.2016 (II)