Среда, 14. април 2010.

Одржана конференција о прекограничној сарадњи Србије у процесу европских интеграција

Одбор за европске интеграције Народне скупштине Републике Србије организовао је у Дому Народне скупштине конференцију на тему „Прекогранична сарадња Србије у процесу европских интеграција“.



Одбор за европске интеграције Народне скупштине Републике Србије организовао је у Дому Народне скупштине конференцију на тему „Прекогранична сарадња Србије у процесу европских интеграција“.

Конференција је одржана уз подршку Канцеларије Фондације „Фридрих Еберт“ у Београду.

У уводним напоменама, председник Одбора за европске интеграције Ласло Варга је истакао да је ово прва у низу конференција-округлих столова о прекограничној сарадњи, које имају за циљ представљање политике Европске уније и наставак пројеката промовисања ЕУ.

Прва регионална конференција на тему прекограничне сарадње биће одржана у Кањижи, 22. априла ове године, рекао је Варга.

Директорка Канцеларије за европске интеграције Милица Делевић је истакла да ће и 2010. година бити обележена напорима да се усвоје и примене европски закони ради спровођења политичких и економских реформи. Србија обавља припреме за подношење захтева за чланство у ЕУ, а наредни корак на том путу је попуњавање упитника који ће нам Европска комисија доставити чим чланице Уније буду постигле консензус о прихватању кандидатуре Србије за чланство у ЕУ. Она је рекла да су у току и припреме за коришћење средстава из ЕУ фондова намењених земљама са статусом кандидата за чланство и додала да се у припреми одговора на очекивани упитник користе искуства земаља које су већ прошле тај процес. Према њеним речима, Народна скупштине је усвојила више од 50 одсто закона који су усклађени са европским и сада више времена може да буде посвећено праћењу њихове примене.

Заменик шефа Делегације Европске уније у Србији Адриано Мартинс је нагласио да чланство у ЕУ доноси економску, социјалну и културну добит и да је то оно што желе да пренесу Балкану. Он је изразио задовољство нивоом сарадње српских власти, посебно у области прекограничне сарадње, и најавио додатну помоћ ЕУ за ову врсту пројеката.

Директор Канцеларије Фондације “Фридрих Еберт“ у Србији Михаел Ерке је рекао да је један од суштинских принципа Европске уније омогућавање слободног кретања људи и робе преко граница. Такође је истакао значај развоја малих предузећа, заштите животне средине и културног развоја у контексту развоја прекограничне сарадње.

Координатор Центра за европске интеграције Београдске отворене школе Владимир Павловић указао је да су земље кандидати за чланство у ЕУ, које су учествовале у пројектима прекограничне сарадње, оствариле знатан привредни раст, смањиле стопу незапослености и ојачале локалну самоуправу. Генерални секретар Европског покрета у Србији Маја Бобић најавила је пројекат „Упознај комшију- европског посланика“, који би требало да се реализује у сарадњи са Народном скупштином

О регионалној политици Европске уније као подстицају привредног развоја говорио је координатор за фонодове ЕУ из кабинета потпредседника Владе за европске интеграције Огњен Мирић који је рекао је рекао да у процесу европских интеграција земље са статусом кандидата за чланство добијају пет до десет пута више новца из европских фондова од оних које то још нису постале.

Разговарано је о коришћењу предприступних фондова у програмима прекограничне сарадње и искуствима локалних самоуправа, с освртом на примере најбоље праксе прекограничне сарадње.

У раду Конференције учествовали су народни посланици, чланови Одбора за европске интеграције Наташа Вучковић и Донка Бановић, као и представници Министарства финансија и Министарства за економију и регионални развој. Оцењено је да је овај вид сарадње од изузетног значаја за Србију на њеном путу ка ЕУ.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1