Понедељак, 18. октобар 2010.

Обраћање председнице НС РС на конференцији о борби против трговине људима у Републици Србији

Уважени господине министре,Поштовани господине Кипреос,Господине Дежер,Господине Гудстајн,Колеге народни посланици,Драги гости, Задовољство ми је да вас поздравим у име свих наших посланика и да вам пожелим добродошлицу у Народну скупштину Републике Србије.



Уважени господине министре,

Поштовани господине Кипреос,

Господине Дежер,

Господине Гудстајн,

Колеге народни посланици,

Драги гости,

Задовољство ми је да вас поздравим у име свих наших посланика и да вам пожелим добродошлицу у Народну скупштину Републике Србије.

Тема која нас је окупила данас – борба против трговине људима – у пракси захтева заједничко деловање државних органа, пре свега Министарства унутрашњих послова, судства и тужилаштва, међународних и невладиних организација, без чијег партнерства нема ефикасног супротстављања овом тешком облику криминала, који уједно представља и вишеструко кршење основних људских права. Зато је значајно што је Народна скупштина домаћин овог скупа и што ће се народни посланици укључити у активности које се предузимају на националном нивоу, како би одговор државе на овај проблем био свеобухватан.

Значај данашње Конференције је утолико већи и што је управо данашњи дан, 18. октобар, у свим државама Европске уније посвећен борби против трговине људима, а у Републици Србији, већ трећу годину узастопно, у месецу октобру организују се бројне јавне трибине и семинари и предузимају одговарајуће активности у циљу сузбијања овог озбиљног друштвеног проблема.

Република Србија је наследила међународно-правне обавезе преузете потписивањем Конвенције Уједињених нација против транснационалног организованог криминала и Протокола за превенцију, сузбијање и кажњавање трговине људским бићима, нарочито женама и децом.

Народна скупштина је значајан партнер у спровођењу националног механизма у превенцији трговине људима, јер без конкретних закона нема ни успешног процесуирања оних који експлоатишу друге, нити успешне заштите жртава.

Тако је Народна скупштина, у последњих неколико година, донела законе који су државним органима пружили добру основу за борбу против трговине људима.

Само у 2009. години, усвојен је Закон о потврђивању Конвенције Савета Европе о борби против трговине људима који, поред осталог, има за циљ да спречи и сузбије oвај вид криминала, да заштити људска права жртава, и да обезбеди ефикасне истраге и кривично гоњење. Други закони од значаја за ову област су Закон о потврђивању Споразума о стабилизацији и придруживању између ЕЗ и Републике Србије, Закон о изменама и допунама Кривичног законика, којим су пооштрене одредбе кривичног дела трговине људима, Закон о забрани дискриминације, Закон о трансплантацији органа, Закон о здравственој заштити, Закон о програму заштите учесника у кривичном поступку, Закон о одузимању имовине проистекле из кривичног дела, итд.

Осим законодавне функције, улога Народне скупштине у овој области, од кључног је значаја и са још једног аспекта, а то је вршење контроле над радом Владе. Управо на седницама оних ресорних одбора, чији делокруг рада обухвата борбу против трговине људима, народни посланици, у име и за рачун грађана, могу да прате, не само да ли се и у којој мери спроводе законска решења, већ и да доносе закључке и предлажу мере за побољшање њихове примене, али и за усвајање нових аката. У складу са новим пословничким решењима, одбори могу да организују јавна слушања, која омогућавају невладином сектору, стручној јавности и грађанима да дају своју реч у обликовању закона који се на њих односе, и тако учествују у креирању законске политике, што чини важан сегмент демократског живота земље.

Додатне смернице за рад народних посланика у овој области пружиће и Приручник за парламентарце о борби против трговине људима Интерпарламентарне уније, који ће бити презентован. Овај приручник осмишљен је тако да подстакне народне посланике да се укључе у борбу против трговине људима, а садржи и препоруке за усклађивање националног правног система са међународним стандардима.

На крају, желим да нагласим да ме данашња тема дотиче и лично и професионално, јер сам у својој клиничкој пракси као неуропсихијатар радила са жртвама трговине људима у процесу збрињавања и заштите, па су ми познате све страхоте и патње кроз које пролазе жртве, и колико је напора и труда потребно за њихову успешну реинтеграцију.

Драге колеге посланици, уважени гости,

Желим вам успешан рад и изражавам уверење да ћемо убудуће заједнички предузимати неопходне мере како би се максимално смањио број случајева трговине људима у нашој земљи и успоставила боља сарадња међу државама, уз адекватно санкционисање овог вида криминала и обезбеђивање заштите жртвама.

Захваљујем на пажњи.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
недеља, 25. мај
  • Нема најава за изабрани датум

Цео календар догађаја