18. јул 2025. Учесници јавног слушања

18. јул 2025. Учесници јавног слушања

Петак, 18. јул 2025.

На Деветом јавном слушању представљен нацрт закона о изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку

Девето јавно слушање Одбора за уставна питања и законодавство, на тему представљања нацрта закона о изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку, који је Одбору за уставна питања и законодавство, 14. јула 2025. године, поднео народни посланик и члан Радне групе за унапређење изборног процеса Угљеша Мрдић, одржано је у Народној скупштини.


Председница Народне скупштине Ана Брнабић обратила се на отварању јавног слушања, истичући да је циљ овог нацрта закона унапређење транспарентности јединственог бирачког списка и поверења грађана у бирачки списак. „Тиме се испуњава и једна од најкомплекснијих препорука ОДИХР-а која се тичу даљег унапређења изборних услова у Републици Србији“, констатовала је Брнабић, додајући да о транспарентности самог процеса говори и чињеница да је ово девето јавно слушање на тему представљања нацрта закона о изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку.

Председница Народне скупштине је указала и да је овај нацрт закона, који је поднео др Угљеша Мрдић, члан Радне групе за унапређење изборног процеса, претрпео измене шест пута, како би се усвојиле препоруке и мишљења ОДИХР-а и како би се дошло до компромиса свих заинтересованих страна – владајуће већине, парламентарне опозиције и релевантних организација цивилног друштва, те оценила да је садржински сличан нацрту који је поднела организација ЦРТА 2024. године, а да се суштински разликује само по саставу предвиђене Комисије за увид и ревизију јединственог бирачког списка.

Предложено формирање Комисије за увид и ревизију јединственог бирачког списка, као сталног тела, које ће чинити стручна, техничка лица у мандату од пет година, јесте велики корак ка унапређењу изборног процеса навела је Брнабић.

Предлагач нацрта закона о изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку народни посланик др Угљеша Мрдић говорио је о шестим по реду изменама нацрта Закона, у које су уврштене и сугестије и цивилног сектора и препоруке ОДИХР, а све са сврхом да се изборни процес у Србији унапреди.

Мрдић је говорио o предвиђеним овлашћењима Комисије за увид и ревизију јединственог бирачког списка, која би имала за право да анализира податке из бирачког списка као и матичне књиге и евиденције пребивалишта и боравишта на нивоу личних података; да анализира правну ваљаност решења на којима се заснивају промене у бирачком списку; да анализира и прати статистичке параметре кретања бирачког списка; да анализира процес ажурирања ауторизације над променама у бирачком списку; да анализира податке о спроводним инспекцијским надзорима и надлежним мерама у поступку инспекцијског надзора над применом прописа којим се уређује јединствени бирачки списак; да анализира податке из извештаја Министарства за унутрашње послове о кретању становништва и усклађености са подацима у бирачком списку; да анализира извештаје о поступању службеника Министарства унутрашњих послова задужених за послове са грађанима; да иницира теренску контролу бирача на основу анализа бирачког списка коју спроводи МУП; да иницира код МУП неправилности у бирачком списку; да иницира покретање поступка за утврђивање одговорности ако у поступку утврђивања чињеница у управљању и тачности бирачког списка нађу да постоји основа сумње основе кршења Закона тако што је пријављује надлежним органима; да прибавља податке надлежних органа о статичким кретањима у бирачком списку; да израђује периодичне извештаје о статусу бирачког списка; да иницира кампању за обуку бирача о ажурирању бирачког списка; да иницира сарадњу релевантних институција ради ефикасног спровођења мера за унапређење и интегритета бирачког списка; да анализира и пореди евиденције од значаја за вођење бирачког списка; да анализира поступање овлашћења службеника који воде бирачки списак, као и обуке који они спроводе, да анализира опрему, софтвер и хардвер на нивоу спецификација и безбедност опреме коју службеници користе у вођењу других евиденција од значаја за вођење бирачког списка; да анализира безбедност база података на основу техничких описа и других евиденција од значаја за вођење бирачког списка; да анализира правни оквир који уређује начин вођења бирачког списка и других евиденција од значаја за вођење бирачког списка; да анализира податке републичког органа надлежног за послове статистике и да спроводи друге анализе неопходне да би се утврдио степен интегритета поступка ажурирања бирачког списка.

Председница Одбора за уставна питања и законодавство Милица Николић захвалила се на присуству и доприносу који су дали успешном сагледавању ове теме, члановима и заменицима чланова Одбора за уставна питања и законодавство, народним посланицима, члановима Радне групе за унапређење изборног процеса, представницима Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности, Министарства државне управе и локалне самоуправе, Министарства унутрашњих послова, Републичке изборне комисије, Делегације Европске уније у Републици Србији, дипломатског кора и заинтересоване јавности.


Одбори везани за ову активност


Фото галерија


Видео (1)

Петак, 18. јул 2025. | јавно слушање: Представљање нацрта закона о изменама и допунама Закона о јединственом бирачком списку, који је Одбору за уставна питања и законодавство, 14. јула 2025. године, поднео народни посланик Угљеша Мрдић, члан Радне групе 18.07.2025.


Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
петак, 18. јул

Цео календар догађаја