Народна скупштина Републике Србије / Активности / Детаљи активности
20. фебруар 2015. Народни посланици разговарали са председником Државног органа Италије за борбу против корупције
Петак, 20. фебруар 2015.
Народни посланици разговарали са председником Државног органа Италије за борбу против корупције
Члан Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу Неђо Јовановић и председница Извршног одбора Националног огранка Глобалне организације парламентараца за борбу против корупције (GOPAC) у Србији Олгица Батић састали су се у Народној скупштини са председником Државног органа Италије за борбу против корупције Рафаелеом Кантонеом.
Члан Одбора за правосуђе, државну управу и локалну самоуправу Неђо Јовановић је истакао да су учињени позитивни помаци у реформи правосуђа, посебно у обезбеђивању његове институционалне независности. Председника Кантонеа посебно је занимала улога Народне скупштине у избору носилаца правосудних функција и поступак њиховог првог избора.
Говорећи о улози Народне скупштине у борби против корупције, председница Извршног одбора Олгица Батић упознала је госта са циљевима Националног огранка GOPAC-а у Србији. Нагласила је да је, поред законодавне, контролна улога Народне скупштине од изузетног значаја у борби против корупције. Један од кључних задатака Националног огранка GOPAC-а у Србији јесте управо контрола извршне власти и надзор над трошењем јавних средстава. У том смислу започет је и веома значајан пројект увођења портала за праћење потрошње државног буџета, који треба да успостави систем који ће повезивати Народну скупштину са Управом за трезор Министарства финансија и омогућити народним посланицима да лако и ефикасно прате ток расхода у државном буџету у реалном времену, односно да квалитетно врше надзор над јавним финансијама.
Председник Државног органа Италије за борбу против корупције интересовао се и за положај и надлежности Агенције за борбу против корупције и однос Агенције и Народне скупштине. Неђо Јовановић и Олгица Батић упознали су саговорника са поступком разматрања годишњих извештаја независних државних органа, па и извештаја Агенције за борбу против корупције у Народној скупштини.
Народни посланици су указали су и на интензивну законодавну активност Народне скупштине на усклађивању домаћег законодавства са законодавством Европске уније, посебно са обавезом сваког предлагача закона да уз предлог закона достави изјаву о усклађености предложених решења са прописима Европске уније.