Петак, 27. децембар 2024.
Дана 26. децембра 2024. године, са почетком у 11,00 часова, у Народној скупштини је настављен Седми састанак Радне групе за унапређење изборног процеса.
Састанку је председавао Немања Ненадић, председавајући Радне групе, а присуствовали су чланови Радне групе: Угљеша Мрдић, Ана Јаковљевић, Јелена Јеринић, Филип Таталовић, Ана Крстић, Ристо Костов, Лука Пушић, Загорка Алексић, Павле Димитријевић и Бојан Клачар, као и Марина Мијатовић, Кристина Антић и Александар Стевановић, заменици чланова.
Састанку су присуствовали Владимир Димитријевић, заменик генералног секретара Народне скупштине, као и сарадници председнице и генералног секретара Народне скупштине.
Члан Радне групе, Павле Димитријевић (ЦРТА), је на почетку упознао присутне са изменама које је извршио у свом првобитном предлогу за измене и допуне Закона о јединственом бирачком списку, указавши да су на тај начин уважени поједини коментари експерата ОДИХР. Напоменуо је да су новим решењима унапређена правила о безбедности података о личности и да је значајно допуњен делокруг будуће Комисије за ревизију бирачког списка. Такође, предвиђено је да Комисија одлуке доноси квалификованом двотрећинском већином.
Током дискусије која је уследила, фокус чланова Радне групе је примарно био на новом решењу које предвиђа проширење делокруга Комисије, као и на обиму података из јавних регистара и евиденција који би требало да буду доступни Комисији ради извршења њеног задатка.
Поред овога, расправљало се и о адекватности терминолошких решења када је у питању одређивање састава Комисије, којом приликом су се чули различити предлози на који начин треба дефинисати посланичке групе парламентарне већине, односно посланичке групе опозиције у Народној скупштини, које у складу са предлогом имају право да предлажу чланове Комисије.
Члан Радне групе, народни посланик Угљеша Мрдић (СНС), који је три дана раније, у молби за одлагање наставка састанка, најавио да ће доставити измене свог првобитног предлога за измене и допуне Закона о јединственом бирачком списку, обавестио је присутне да на њима још увек ради, и да жели да у измењеном предлогу уважи неке од коментара експерата ОДИХР, као и да поједина решења у највећој могућој мери приближи решењима из предлога Павла Димитријевића. Додао је да се измене тичу састава, трајања мандата и надлежности Комисије, као и заштите података о личности.
Након дискусије која је обиловала полемичким тоновима, постигнут је договор да се састанак прекине, да Угљеша Мрдић до краја радног дана достави свој ревидирани предлог, а да се Радна група потом гласањем изјасни и о предлогу Павла Димитријевића и о предлогу Угљеше Мрдића.
У том смислу, после више од два сата рада, састанак је прекинут, а наставак заказан за петак, 27. децембар 2024. године, са почетком у 14.00 часова.
///////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////
Дана 27. децембра 2024. године, са почетком у 14,00 часова, у Народној скупштини је настављен Седми састанак Радне групе за унапређење изборног процеса.
Састанку је председавао Немања Ненадић, председавајући Радне групе, а присуствовали су чланови Радне групе: Угљеша Мрдић, Ана Јаковљевић, Јелена Јеринић, Филип Таталовић, Ана Крстић, Ристо Костов, Лука Пушић, Урош Кандић, Загорка Алексић, Ђорђе Комленски, Павле Димитријевић и Бојан Клачар, као и Марко Милошевић, Марина Мијатовић, Кристина Антић, Александар Стевановић и Един Нумановић, заменици чланова.
Састанку су присуствовали Владимир Димитријевић, заменик генералног секретара Народне скупштине, као и сарадници председнице и генералног секретара Народне скупштине.
Члан Радне групе, Угљеша Мрдић, образлагао је решења из свог измењеног предлога за измене и допуне Закона о јединственом бирачком списку, одговарајући при том на питања председавајућег и чланова Радне групе. Констатовано је да су решења приближена онима из предлога Павла Димитријевића у делу који се тиче надлежности Комисије за ревизију бирачког списка, као и у погледу јавности података, односно заштите података о личности. С друге стране, најзначајније разлике које су остале између два предлога односе се на овлашћене предлагаче и број чланова Комисије, као и на трајање њеног мандата.
Када је реч о мандату рада будуће Комисије за ревизију бирачког списка, разматране су могуће последице предложених решења, нарочито у случају расписивања превремених председничких или обједињених републичких избора. Слично као и дан раније, дискусија се водила и око питања критеријума за утврђивање статуса владајућих, односно опозиционих посланичких група, као и око питања доступности и заштите података о личности.
Након кратке паузе приступило се гласању.
Пре преласка на сам чин гласања председавајући је подсетио присутне на поједине одредбе тачке 6. Одлуке о образовању Радне групе, којима је, између осталог, предвиђено да: Радна група одлучује двотрећинском већином гласова од укупног броја чланова; да у случају да неки члан Радне групе не може или не жели да подржи ниједан предлог који се односи на потпуно или делимично испуњење конкретне препоруке ОДИХР, или не присуствује састанку на којем се о предлозима одлучује, он се приликом одлучивања о том предлогу неће рачунати у укупан број чланова Радне групе; да ако ниједан предлог који се односи на исту законску одредбу или више међусобно повезаних одредаба, односно на исту меру не добије потребну већину гласова за усвајање, приступа се усаглашавању тих предлога у оквиру Радне групе; да ако ни након усаглашавања не буде донета одлука о предлогу за потпуно или делимично испуњење препоруке, Одбору за уставна питања и законодавство се доставља акт са два предлога која су добила највећи број гласова, а који нису добили потребну већину гласова за усвајање.
Договорено да се гласа прозивком, тако што ће се сваки од присутних чланова, односно заменика одсутних чланова Радне групе, изјаснити да ли подржава један од два предлога
За предлог Павла Димитријевића гласало је седам чланова/заменика чланова Радне групе са правом гласа (Ана Јаковљевић, Јелена Јеринић, Филип Таталовић, Александар Стевановић, Бојан Клачар, Немања Ненадић и Павле Димитријевић), за предлог Угљеше Мрдића гласало је осам чланова/заменика чланова Радне групе са правом гласа (Марко Милошевић, Ристо Костов, Лука Пушић, Урош Кандић, Загорка Алексић, Ђорђе Комленски, Един Нумановић и Угљеша Мрдић), док је чланица Радне групе Ана Крстић била уздржана.
Како је према одредбама Одлуке о образовању Радне групе у конкретном случају било потребно да један од предлога добије најмање 10 гласова, председавајући Радне групе је констатовао да ниједан од предлога није усвојен. Председавајући је затим подсетио чланове на одредбу Одлуке која у оваквим ситуацијама предвиђа да ће се покушати усаглашавање предлога у оквиру Радне групе, али да сам начин усаглашавања није прецизиран. Указао је да је пре свега нужно да се о томе да ли желе да приступе усаглашавању изјасне предлагачи. Разјашњено је и то да би у случају да дође до усаглашавања, о заједничком предлогу који евентуално усагласе предлагачи такође морало да се гласа. Четворо чланова, односно заменика чланова Радне групе, се изјаснило да не желе да учествују у процесу усаглашавања на самом састанку, јер је времена за то, како су истакли, било довољно, након чега су напустили састанак (Јаковљевић, Стевановић, Таталовић, Јеринић).
Након још једне паузе, предлагачи Димитријевић и Мрдић су се изјаснили да ће приступити усаглашавању предлога и остављен им је рок, 30. децембар 2024. године, да усагласе своје предлоге, или да у истом року обавесте Радну групу да у томе ипак нису успели.
Пошто је овим исцрпљен дневни ред, председавајући је после близу три часа рада закључио Седми састанак Радне групе за унапређење изборног процеса.