Narodna skupština Republike Srbije / Aktivnosti / Detalji aktivnosti
20. septembar 2012. Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova na sastanku sa predstavnicama Misije OEBS u Srbiji
Četvrtak, 20. septembar 2012.
Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova na sastanku sa predstavnicama Misije OEBS u Srbiji
Predsednik Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Meho Omerović sastao se danas u Narodnoj skupštini sa predstavnicama Misije OEBS u Srbiji, sa ciljem razmatranja nastavka saradnje Narodne skupštine i ove organizacije u vezi sa pitanjima unapređenja i zaštite ljudskih i manjinskih prava i ravnopravnosti polova u Srbiji.
Predsednik Odbora ukazao je na spremnost članova Odbora na nastavak dobre i uspešne saradnje sa Misijom OEBS u Srbiji. Istakao je da će Narodna skupština i u novom sazivu raditi na daljem unapređenju zaštite ljudskih i manjinskih prava, kao i ravnopravnosti polova i da je svaka podrška i saradnja sa Misijom OEBS na tom polju dobrodošla, posebno razmena informacija i rad na zajedničkim projektima.
Predstavnice Misije OEBS u Srbiji Karin Vagner, Ružica Banda, Zorana Antonijević i Nataša Šakota ukazale su na najznačajnije dosadašnje zajedničke aktivnosti Narodne skupštine i Misije OEBS u Srbiji, kao što je prezentacija priručnika Interparlamentarne unije «Uloga Parlamenta u zaštiti ljudskih prava», razmatranje uvođenja rodne perspektive u rad Parlamenta, organizovanje javnih slušanja na teme koje pokrivaju oblast ljudskih i manjinskih prava i ravnopravnosti polova.
Na sastanku su razmotrene i mogućnosti dalje saradnje Narodne skupštine, naročito Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova, sa Misijom OEBS u Srbiji. Učesnici sastanka su se složili da bi od koristi bila podrška jačanju nadzorne uloge Narodne skupštine nad primenom zakona iz oblasti ljudskih prava, kao i podrška uspostavljanju bliže saradnje sa nezavisnim državnim organima, koji se bave zaštitom ljudskih i manjinskih prava i ravnopravnosti polova.