1.октобар 2015. Презентација под називом „Изградња продуктивног односа између Парламента и Врховне ревизорске институције“

1.октобар 2015. Презентација под називом „Изградња продуктивног односа између Парламента и Врховне ревизорске институције“

Четвртак, 1. октобар 2015.

Одржана презентација под називом Изградња продуктивног односа између Парламента и Врховне ревизорске институције

Чланови Пододбора за разматрање извештаја о обављеним ревизијама Државне ревизорске институције имали су прилику да се данас у Народној скупштини упознају са презентацијом под називом „Изградња продуктивног односа између Парламента и Врховне ревизорске институције“.


О искуствима САД-а и односу Парламента и Врховне ревизорске институције, као и о улози и значају ревизорске сврсисходности, говорио је Џозеф Кристоф, бивши директор за међународне односе Канцеларије за одговорну власт САД.

Отварајући скуп потпредседник Народне скупштине и председавајући Пододбора за разматрање извештаја о обављеним ревизијама Државне ревизорске институције проф. др Владимир Маринковић истакао је да је данашња презентација за народне посланике, чланове Пододбора, добро искуство, али и прилика да се упознају са праксом доброг управљања у САД, које су појам вишедеценијске традиције када су у питању контрола буџета, ревизија и контрола јавних финансија. Економске реформе, реформа јавног сектора и сарадња са независним институцијама, посебно Државном ревизорском институцијом, представљају кључ развоја Србије, навео је Маринковић.

„Рад Државне ревизорске институције за нас јесте светиња, то је новац грађана и наша дужност је да нађемо начин да тај новац буде сврсисходно потрошен“, закључио је Маринковић.

Џозеф Кристоф, бивши директор за међународне односе Канцеларије за одговорну власт САД поздравио је формирање Пододбора за разматрање извештаја о обављеним ревизијама Државне ревизорске институције у Народној скупштини, увођење програмског буџетирања у Србији и покретање нових иницијатива од стране ДРИ. Он је у свом излагању посебну пажњу посветио улози врховних ревизорских институција, врстама ревизорских услуга, користи од ревизија и партнерском односу са парламентом.

Говорећи о врстама ревизорских услуга Кристоф је истакао важност ревизије сврсисходности, илуструјући је примерима Индонезије, Србије и САД. У Индонезији, где је Врховна ревизорска институција основана 1947.године, 20 одсто ревизија су ревизије сврсисходности, а 80 одсто финансијске ревизије. У Србији, где је ДРИ основана 2006.године, 95 одсто су финансијске, а само 5 одсто ревизије сврсисходности, док у САД, која од 1921.године има Врховну ревизорску институцију, 10 одсто су финансијске ревизије,а чак 90 одсто ревизије сврсисходности. Корист од ревизија које се спроводе су независне процене засноване на чињеницама које информишу и утичу, омогућавају већи надзор, штеде новац и унапређују учинак органа јавне власти, истакао је Кристоф. Он је навео да ревизорски извештаји утичу како на доносиоце одлука, тако и на носиоце знања, али и олакшавају парламентарни надзор.

У расправи након презентације размењена су искуства везна за процедуре и стандарде ревизија, сличности и разлике у мисијама америчке и српске ревизорске институције, односу ДРИ и Народне скупштине, начину функционисања америчке ревизорске институције и друго.

Презентацију је организовао Одбор за финансије, републички буџет и контролу трошења јавних средстава у сарадњи са УСАИД-овим Пројектом за реформу правосуђа и одговорну власт.



Претходни месец Следећи месец
П У С Ч П С Н
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5