4. mart 2015. Članice Odbora za evropske integracije i Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova na parlamentarnom seminaru

4. mart 2015. Članice Odbora za evropske integracije i Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova na parlamentarnom seminaru

Petak, 6. mart 2015.

Članice Odbora za evropske integracije i Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova učestvovale na parlamentarnom seminaru na temu političkog učešće žena na Zapadnom Balkanu i Turskoj

U organizaciji Generalnog direktorata za saradnju sa nacionalnim parlamentima i Generalnog direktorata za spoljnu politiku Evropskog parlamenta, u Briselu je, 4. marta 2015. godine, održan parlamentarni seminar na temu „Političko učešće žena na Zapadnom Balkanu i Turskoj“.


U Evropskom parlamentu u Briselu, 5. marta 2015. godine, održan je i interparlamentarni sastanak na temu „Unapređenje položaja žena i devojčica kroz obrazovanje“.
Oba događaja su organizovana od strane Evropskog parlamenta, u sklopu obeležavanja međunarodnog dana žena 2015. godine.
Na Parlamentarnom seminaru su učestvovale članice nadležnih odbora parlamenata Zapadnog Balkana i Turske: delegacije Albanije, Makedonije, Srbije i Turske, kao i predstavnici UNMIK/Kosova.
U radu su učestvovali i članovi Evropskog parlamenta, potpredsednica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček, predsednica Odbora za prava žena i rodnu jednakost Irathe Garsia Perez, potpredsednik Odbora za rodnu jednakost i različitost Dimitris Papadimoulis, izvestilac iz senke za Izveštaj „Prava žena na Balkanu i u zemljama proširenja“ Norika Nikolai i članica Odbora za prava žena i rodnu jednakost Marijana Petir.

Članice delegacije Narodne skupštine bile su članice Odbora za evropske integracije Vesna Marković i Gordana Čomić, i zamenica predsednika i zamenica člana Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Ljiljana Malušić i Ljiljana Nestorović.

Članovi Evropskog parlamenta govorili su o iskustvima EU i svojih zemalja, o tome da su žene još uvek slabo zastupljene na visokim pozicijama u izvršnoj vlasti i u poslovnom svetu. Prema izveštajima Evropske komisije, ista situacija je i u zemljama pridruživanja.

Članice parlamenata regiona istakle su da postoje zajedničke karakteristike svih parlamenata u regionu, npr. obavezna kvota za učešće žena u parlamentu, kojom je obezbeđeno učešće žena parlamentarki. Ono na čemu je potrebno dalje raditi je povećanje učešća žena u izvršnoj vlasti.

Zamenica predsednika Odbora za ljudska i manjinska prava i ravnopravnost polova Ljiljana Malušić je, u svojoj prezentaciji, rekla je da u Narodnoj skupštini ima 34 odsto žena od ukupnog broja narodnih poslanika. Žene su predsednice u osam odbora od ukupno 20. Na mestu predsednice i generalnog sekretara Narodne skupštine su takođe žene. U Vladi Srbije, od ukupno 19 članova, četiri su žene. Međutim, značajno je manja zastupljenost žena u organima vlasti na lokalnom nivou, što je pitanje na kome aktivno radi Ženska parlamentarna mreža, koja je formirana u Narodnoj skupštini u februaru 2013. godine.
Ljiljana Nestorović je postavila pitanje neophodnosti postojanja obaveznih kvota za učešće žena u parlamentima i neophodnosti ne samo obrazovanja, već i promene svesti, kako muškaraca, tako i žena, o rodnoj ravnopravnosti.

Parlamentarnim seminarom su kopredsedavale potpredsednica Evropskog parlamenta Ulrike Lunaček i potpredsednica Narodne skupštine Republike Srbije i članica Odbora za evropske integracije Gordana Čomić. Dajući zaključke seminara, Gordana Čomić je istakla da su pitanja rodne ravnopravnosti i prepreke sa kojima se žene suočavaju u svim zemljama regiona isti ili slični, te da bi ih trebalo rešavati zajedno, putem stalne saradnje i dijaloga.

U radu Interparlamentarnog sastanaka na temu „Unapređenje položaja žena i devojčica kroz obrazovanje“, učestvovale su članice nadležnih odbora zemalja članica EU, zemalja Evropskog ekonomskog prostora i zemalja proširenja. One su govorile o potrebi stalnog obrazovanja žena, devojčica, kao i dečaka, kako bi celokupno društvo postalo svesnije potrebe za poštovanjem rodne ravnopravnosti i izmene stereotipa vezanih za predstavljanje žena u medijima.
Vesna Marković je istakla da je Vlada Srbije posvećena unapređenju sistema obrazovanja u smislu isticanja poštovanja rodne ravnopravnosti, kao i borbi protiv nasilja nad ženama u svakoj formi. Ljiljana Malušić je dala osvrt na sistem obrazovanja u Srbiji, ističući da se nastavlja rad na uvođenju pitanja jednakosti muškaraca i žena, uzajamnog poštovanja, nenasilnog rešavanja sukoba i sprečavanja nasilja nad ženama, sa posebnim osvrtom na žene iz marginalnih grupa, kao što su Romkinje. Gordana Čomić je istakla potrebu stalnog dijaloga između žena i muškaraca, kao i povezivanje žena političarki.
Interparlamentarnim sastankom je predsedavala predsednica Odbora za prava žena i rodnu jednakost Irathe Garsia Perez.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5