30. novembar 2017. Narodne poslanice na godišnjem samitu Globalnog foruma žena liderki

30. novembar 2017. Narodne poslanice na godišnjem samitu Globalnog foruma žena liderki

Petak, 1. decembar 2017.

Stefana Miladinović i Dubravka Filipovski na godišnjem samitu Globalnog foruma žena liderki u Rejkjaviku

Narodne poslanice Stefana Miladinović i Dubravka Filipovski učestvovale su na godišnjem samitu Globalnog foruma žena liderki, koji se održavao od 28. do 30. novembra u Rejkjaviku, Republika Island.


Na ovogodišnjem Samitu, čiji je domaćin Parlament Islanda,koji je globalni lider u rodnoj ravnopravnosti, učestvovalo je preko 400 političarki, iz više od 100 država sveta.

Učesnice su imale priliku da razmatraju globalne izazove, razmene iskustva i najbolje prakse i uzmu učešće u političkom dijalogu o današnjem uticaju političarki na procese u svetu i perspektivama ženske političke participacije.

Tokom trodnevne konferencije narodne poslanice Stefana Miladinović i Dubravka Filipovski uzele su aktivno učešće na panelima.

Stefana Miladinović bila je jedna od panelistkinja na sesiji “Labour market inclusion - powered by Digital”.

“Povećanje broja žena u digitalnom sektoru, koji čini jedan od sektora s najvišim platama, može doprineti finansijskom osnaživanju i nezavisnosti žena i dovesti do smanjenja ukupne razlike u platama između polova. Posebnu pažnju država mora da usmeri ka ženama u dobi od 55 i više godina, jer je ovo kategorija koja je posebno izložena riziku od nezaposlenosti. Srbija godinama sprovodi Program za prekvalifikacije za posao u IT sektoru, koji omogućava da se godišnje 1000 građana Srbije prekvalifikuje, kroz intenzivne kurseve, vodeći računa o starosnoj i rodnoj strukturi“, istakla je Miladinović.

Ona je naglasila da je Vlada Republike Srbije digitalizaciju postavila kao jedan od prioriteta unutrašnje politike i da je Srbija spremna da predvodi ceo region u promenama koje slede i stvaraju nove mogućnosti za sve.

„Sa četvrtom industrijskom, odnosno digitalnom revolucijom države u razvoju, među kojima je i Srbija, imaju šansu da nadoknade zaostajanje i uhvate korak sa razvijenim zemljama. Srbija može da se pohvali boljim prosekom u odnosu na druge zemlje u Evropi i svetu po broju visoko obrazovanih žena u IT sektoru. Prema zvaničnim podacima Republičkog zavoda za statistiku, udeo ženskog kadra u našoj zemlji u ovoj oblasti je 44%. Na evropskom nivou taj udeo je nešto manji od 30% “, rekla je Miladinović.

Dubravka Filipovski, narodna poslanica, reagovala je na izlaganje Atifete Jahjage, koja je pozivajući se na podatke UN, u okviru panela ,,Ženama je mesto u politici" iznela da je za vreme rata na Kosovu i Metohiji silovano 20 000 Albanki i proterano milion Albanaca.

,,Netačna je informacija,laž i manipulacija podacima da je za vreme rata na Kosovu i Metohiji silovano 20.000 Albanki i proterano milion Albanaca. Predstavnici tzv. države Kosovo koriste ovakve skupove da predstave Albanke sa Kosova i Metohije kao žrtve, ali to nije istina. Istina je da je pre NATO bombardovanja proterano 90 000 Srba i da je posle povlačenja srpske vojske 1999. godine Kosovo i Metohiju napustilo preko 200.000 Srba,Roma i ostalih nealbanaca“, rekla je Filipovski. Ona je podsetila da je Republika Srbija prema zvaničnim podacima zemlja sa najvećim brojem interno raseljenih lica u Evropi.
Drugog dana konferencije učestvujući na ,,Panelu o sprovođenju ciljeva održivog razvoja UN 2030, u toku diskusije Filipovski je istakla da je za sprovođenje ciljeva održivog razvoja veoma važna parlamentarna kontrola i da je neophodno da vlade dostavljaju parlamentima redovne izveštaje o napretku sprovođenja nacionalnog plana. „ Mi to u Srbiji radimo preko Fokus grupe koja je zadužena za parlamentarni nadzor. Takođe,veoma je važno u sprovođenje ciljeva uključiti mlade ljude,civilni sektor i lokalne samouprave", naglasila je Filipovski.

Tokom izjava nacionalnih delegacija, u okviru usvajanja zaključaka Konferencije, Stefana Miladinović je, u ime delegacije Srbije, iznela pozitivne korake koje je Srbija napravila u poslednjih godinu dana u pogledu zaštite prava žena i rodne ravnopravnosti. Istakla je značaj rodno odgovornog budžetiranja, kao deo procesa izrade godišnjih programskih budžeta Republike Srbije, Usvajanje zakona o sprečavanju nasilja u porodici i izmene Krivičnog zakonika.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5