2. oktobar 2017. Poslanička grupa prijateljstva sa Velikom Britanijom i delegacija parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva

2. oktobar 2017. Poslanička grupa prijateljstva sa Velikom Britanijom i delegacija parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva

Ponedeljak, 2. oktobar 2017.

Predsednik i članovi Poslaničke grupe prijateljstva sa Velikom Britanijom sastali se sa delegacijom parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva

Predsednik Poslaničke grupe prijateljstva sa Velikom Britanijom mr Dejan Radenković podsetio je, na početku sastanka, da diplomatski odnosi Srbije sa Ujedinjenim Kraljevstvom datiraju još od davne 1837. godine i da se ove godine navršava 180 godina diplomatske saradnje. Tim povodom će se 17. oktobra, ove godine, održati panel diskusija i niz manifestacija povodom tog jubileja.


Istakao je značaj međuparlamentarne saradnje, koja je na visokom nivou, i dodao da Narodna skupština ima potpisan Memorandum o razumevanju sa Vestminsterskom fondacijom za demokratiju Velike Britanije.

Radenković je dodao da pored jačanja odnosa na parlamentarnom nivou, treba dodatno unaprediti ekonomsku saradnju, povećati trgovinsku razmenu i privući nove investicije.

Radenković je izrazio zahvalnost Ujedinjenom Kraljevstvu na humanitarnoj pomoći u iznosu od 9,5 miliona evra, koja su namenjena zbrinjavanju izbeglica i migranata i dodao da se Srbija, kada je u pitanju rešavanje migrantske krize pokazala kao pouzdan partner kako Evropske unije, tako i cele međunarodne zajednice.

„Za Srbiju je veoma važan stav Ujedinjenog Kraljevstva po pitanju implementacije Briselskog sporazuma, koji ima za cilj da se dijalogom postigne stabilnost, odnosno pomirenje odnosa dva naroda, Srba i Albanaca“, smatra Radenković. On je naveo da je veoma važno da se srpskom stanovništvu koje živi na Kosovu i Metohiji obezbedi mir, sigurnost i rešavanje pitanja svakodnevnog života.

Takođe, istakao je da je veoma bitno da Ujedinjeno Kraljevstvo, kao kolevka diplomatije podrži pravedno rešenje koje se tiče Kosova i Metohije.
„Nezavisno Kosovo nije rešenje, već problem koji u suštini rađa velike lomove i teritorijalne pretenzije ne samo u Srbiji, već i u čitavom regionu“, istakao je Radenković.

On je naglasio da u Narodnoj skupštini postoji konsenzus kada je u pitanju evropski put Srbije i doda da je do sada otvoreno 10 pregovaračkih poglavlja, od kojih su dva privremeno zatvorena, i izrazio nadu da će se i u narednom periodu dinamika otvaranja poglavlja nastaviti. Radenković je naveo da je Srbija prepoznata kao ključna zemlja stabilnosti regiona i da je napredak Srbije na putu u EU jasan i vidljiv.

Šef delegacije, poslanik Donjeg doma Parlamenta Ujedinjenog Kraljevstva Džon Vitingdejl rekao je da i pored toga što Velika Britanija izlazi iz Evropske unije, podržava Evropski put Srbije i izrazio nadu da će narodni poslanici srpskog parlamenta uzeti učešće na samitu zemalja Zapadnog Balkana, koji se održava sledeće godine u Londonu. Predstavnici delegacije Ujedinjenog Kraljevstva interesovali su se sa kojim izazovima se Srbija susreće na svom putu ka EU, a članovi PGP su se složili da je upravo rešavanje pitanja statusa Kosova i Metohije, jedan od ključnih izazova.

Sastanku su prisustvovali članovi Poslaničke grupe prijateljstva sa Velikom Britanijom Dubravka Filipovski, Ljiljana Malušić, Zvonimir Đokić, dr Danica Bukvić i Aleksandra Čabraja.

U sastavu delegacije parlamenta Ujedinjenog Kraljevstvu bili su i Dejvid Dru, Baronesa D`Souza, Baronesa Nortover i Baronesa Barker.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5