Ponedeljak, 5. mart 2012.

Pedeset treća sednica Odbora za industriju

Na sednici od 5. marta, članovi Odbora za industriju razmotrili su Statut Agencije za energetiku Republike Srbije i Predlog strategije upravljanja mineralnim resursima Republike Srbije do 2030. godine.


Nakon predstavljanja Statuta Agencije za energetiku Republike Srbije i kraće rasprave, članovi Odbora jednoglasno su usvojili Predlog odluke o davanju saglasnosti na Statut Agencije za energetiku Republike Srbije i uputili ga Narodnoj skupštini.
U nastavku sednice prof. dr Vladimir Pavlović sa Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu predstavio je, u ime tima Ministarstva životne sredine, rudarstva i prostornog planiranja, Predlog strategije upravljanja mineralnim resursima Republike Srbije do 2030. godine. Strategija predviđa da Srbija do 2030. godine postane lider u regionu u oblasti rudarstva i upravljanja mineralnim resursima, dok je cilj da do 2020. godine ova grana industrije učestvuje u ukupnom BDP-u sa 5 procenata. Danas rudarski sektor u BDP-u učestvuje sa 2 procenta, dok je to učešće u svetu od 10 do 12 procenata. U svetu su danas dominantne proizvodnja olova, cinka, bakra i aluminijuma, dok se beleži pad proizvodnje naftnih derivata i uranijuma. Do 2085. godine prognoze su da će se povećati proizvodnja i potrošnja gasa, uljnih škriljaca i uglja. Značajna će u budućnosti biti i proizvodnja lignita, kako u Evropi, tako i u Srbiji. Srbija ima veliki potencijal koji se ogleda u preko 2.000 nalazišta tj. ležišta, što je dobar osnov za unapređenje rudarskog sektora. Nažalost, nisu svi lokaliteti istraženi u dovoljnoj meri. Strategija ukazuje na postojeće rezerve sirovina u Srbiji, kao i na potencijalne resurse, kao što su rezerve uglja koje iznose 9 milijardi tona, uljnih škriljaca koje iznose 350 miliona tona uz potencijalnih 4.5 milijardi tona resursa, nafta sa oko 10.5 miliona tona rezervi i gas sa 4.5 milijardi m3. U termalnoj energiji Srbija ima oko 1.200 MW potencijala. Što se tiče metalničkih mineralnih sirovina u bakru ima rezervi oko 2 milijarde tona, a potencijal je oko 8 milijardi. Značajni su i potencijali olova, cinka, litijuma, nikla i kobalta. Od 2003. do 2011. godine u Srbiji je u istraživanja, uglavnom metalničkih mineralnih sirovina, uloženo preko 154 miliona evra. Strategija predviđa da će do 2030. godine proizvodnja uglja u Srbiji dostići 50 miliona tona godišnje, nafte 6 miliona tona, a gasa 3 milijarde kubika. Planira se da se proizvodnja bakra do 2020. godine poveća tri puta, a olova i cinka dva puta. Ozbiljne izglede za ekploataciju ima litijum sa težnjom da se proizvodi u iznosu od 10.5 procenata u odnosu na svetsku proizvodnju. Slično je i sa drugim sirovinama sa ozbiljnim kapacitetima, kao što su molibden, antimon, borati, fosfati i magnezit. Strategijom je predviđeno da proizvodnja rudarskog sektora dostigne 5 procenata BDP-a uz investiranje oko 3 milijardi evra, što bi donelo prihod u istom iznosu do 2020. godine i povećalo broj zaposlenih u ovom sektoru na 40.000.
Nakon predstavljanja osnovnih smernica Strategije, članove Odbora zanimalo je da li se resursi predstavljeni u Strategiji odnose na čitavu teritoriju Srbije, kakvi su potencijali kod uljnih škriljaca, da li se Strategija radila uz saradnju sa Ministarstvom finansija imajući u vidu projekcije prihoda i ulaganja, da li su domaći instituti uključeni u geološka istraživanja potencijalnih nalazišta mineralnih sirovina i koliko se radi na istraživanju geotermalnih voda u Srbiji.
Nakon rasprave članovi Odbora usvojili su jednoglasno Predlog strategije upravljanja mineralnim resursima Republike Srbije do 2030. godine.
Sednici je predsedavao Milorad Buha, predsednik Odbora.

Odbori vezani za ovu aktivnost



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5