31. januar 2017. Delegacija Narodne skupštine na Interparlamentarnoj konferenciji „Lokalne i regionalne vlasti u zemljama regiona u procesu proširenja i regionalna politika EU“

31. januar 2017. Delegacija Narodne skupštine na Interparlamentarnoj konferenciji „Lokalne i regionalne vlasti u zemljama regiona u procesu proširenja i regionalna politika EU“

Sreda, 1. februar 2017.

Održana Interparlamentarna konferencija „Lokalne i regionalne vlasti u zemljama regiona u procesu proširenja i regionalna politika EU“

Delegacija Narodne skupštine u sastavu: član Odbora za pravosuđe, državnu upravu i lokalnu samoupravu Žarko Mićin, članovi Odbora za evropske integracije Dušica Stojković i Muamer Bačevac i član Odbora za spoljne poslove Jovan Jovanović, učestvovala je od 30. do 31. januara 2017. godine u radu Interparlamentarne konferencije „Lokalne i regionalne vlasti u zemljama regiona u procesu proširenja i regionalna politika EU“, u Evropskom parlamentu u Briselu.


Konferencija je organizovana od strane Generalnog direktorata za spoljne politike Evropskog parlamenta u okviru Programa podrške za parlamente Zapadnog Balkana i Turske za 2017. godinu.

U radu konferencije učestvovali su narodni poslanici i službenici parlamenata zemalja Zapadnog Balkana i Turske, i to delegacije BiH, Crne Gore, Srbije i Turske, i parlamenta iz Prištine.

U radu interparlamentarnog seminara učestvovali su članovi Evropskog parlamenta Alojz Peterle, Iskra Mihajlova, Jens Nilson, Teru Reintke, Tonino Picula, Franc Bogovič i Ivan Jakovčić, predstavnici Komiteta regiona, kao i eksperti iz oblasti regionalne politike EU i korišćenja IPA fondova.

Na početku konferencije učesnicima se obratio komesar za susedsku politiku i pregovore o proširenju Johanes Han. On je istakao važnost regionalne politike Evropske unije i naglasio da je princip supsidijarnosti osnovni princip kojim se Evropska komisija rukovodi u sprovođenju ove politike, imajući u vidu da se projekti sprovode na lokalnom i regionalnom nivou. Zbog toga je potrebno osnažiti kapacitete lokalnih i regionalnih vlasti za što bolju apsorpciju IPA fondova, kako bi spremno dočekali članstvo u EU i korišćenje mnogo većih strukturnih fondova. On je naglasio da je za sve države koje se nalaze u procesu pristupanja EU važno da dosledno sprovode reforme kako bi se obezbedilo funkcionisanja pravne države i eliminisao problem korupcije, što je preduslov za privlačenje investitora i stvaranje novih radnih mesta. Korišćenje instrumenata regionalne politike EU može da bude korisno i u smislu stvaranja novih mogućnosti za mlade obrazovane ljude da ostanu u svojim lokalnim sredinama, odnosno da se spreči njihov odlazak. Zbog toga je neophodno unaprediti kapacitete administracija na lokalnom nivou, u čemu region proširenja ima podršku od strane Evropske komisije.

Žarko Mićin je u svom izlaganju naglasio važnost nastavka politike proširenja Evropske unije, imajući u vidu da je ova politika temelj nastanka EU i da doprinosi stabilnosti i ekonomskom napretku ne samo novih država članica, već i same Unije. Nastavak politike proširenja i kontinuitet u otvaranju novih poglavlja u pristupnim pregovorima sa Srbijom je pozitivan signal za građane Srbije, što je izuzetno važno jer će upravo oni biti ti koji će se na referendumu izjasniti o članstvu Srbije u EU. On je takođe naglasio značajnu ulogu lokalnih vlasti u procesu sprovođenja zakonodavstva Evropske unije. U tom smislu je Vlada Republike Srbije, Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu pripremilo Nacrt zakona o izmenama i dopunama Zakona o lokalnoj samoupravi kojim je, pored ostalog, predviđena mogućnost jedinica lokalne samouprave da, preko svojih organa, prate proces evropskih integracija i razviju administrativne kapacitete u skladu sa zakonom i spoljnom politikom Republike Srbije. Očekuje se da će izmena zakonskog okvira omogućiti da lokalne vlasti aktivno prate proces evropskih integracija i da se uključe u isti, pri čemu je bitno određivanje prioritetnih ciljeva razvoja lokalne samouprave, iscrpno informisanje o programima i fondovima Evropske unije za koje mogu da konkurišu i da obuče kadrove za izradu predloga projekata po evropskom formatu.

Dušica Stojković je istakla da je Evropska unija najveći donator u Srbiji sa 200 miliona evra godišnje za projekte koji se realizuju u Srbiji, a tiču se unapređenja standarda života građana. Zbog toga je jako važno da se nastavi sa dobrom praksom i da se unapređuje međusobna saradnja, posebno u programima regionalne i prekogranične saradnje koji su finansirani iz IPA fondova EU.

Članovi Evropskog parlamenta dali su istorijski pregled razvoja regionalne politike EU od njenog osnivanja, naglasivši da je to jedna od najvažnijih sektorskih politika Unije sa učešćem od preko 30% u ukupnom budžetu Unije. Oni su takođe, predstavili prioritete korišćenja fondova za ove namene u budžetskom periodu 2014-2020. godine i govorili o iskustvima država iz kojih dolaze u korišćenju kohezionih fondova EU.

Učesnici konferencije su se složili da je potrebno posvetiti veću pažnju regionima i njihovoj međusobnoj saradnji i na teritoriji Zapadnog Balkana.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31