23. decembar 2015. Održan sastanak članica Ženske parlamentarne mreže i predstavnika timova za rodno odgovorno budžetiranje iz sedam opština u Srbiji

23. decembar 2015. Održan sastanak članica Ženske parlamentarne mreže i predstavnika timova za rodno odgovorno budžetiranje iz sedam opština u Srbiji

Sreda, 23. decembar 2015.

Održan sastanak članica Ženske parlamentarne mreže i predstavnika timova za rodno odgovorno budžetiranje iz sedam opština u Srbiji

Članice Ženske parlamentarne mreže sastale su se, 23. decembra u Domu Narodne skupštine, sa predstavnicima timova za rodno odgovorno budžetiranje iz sedam opština u Srbiji kako bi razgovarali o primerima dobre prakse opštinskih rodno budžetskih inicijativa.


Otvarajući sastanak, koordinatorka Ženske parlamentarne mreže Vera Paunović podsetila je sve prisutne da je rodno odgovorno budžetiranje, kroz Zakon o budžetskom sistemu, postalo sastavni deo budžeta za 2016. godinu, što, kako je navela, smatra velikim uspehom svih narodnih poslanica u parlamentu.

„Danas smo se sastali sa vama, predstavnicima timova iz sedam opština koji ste prošli obuku „UN WOMEN“ i „Evropski progres“ radi uvođenja rodno odgovornog budžetiranja u budžetima svojih opština i predstavnicima stručnog civilnog sektora kako bismo razmenili iskustva o primeni rodno odgovornog budžetiranja na budžetima u svojim opštinama“, zaključila je Paunović, zahvalivši se svima na pomoći koju su pružili Mreži prilikom rada na izradi amandmana na Zakon o budžetskom sistemu.

Prisutnima se, ispred Organizacije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena „UN WOMEN“ obratila Milana Rikanović koja je istakla da je prioritet u radu te Organizacije da se sve politike i programe koje sprovode oni, kao i njihove partnerske organizacije uključe rodnu perspektivu. Uvođenje rodne analize i perspektive u budžetski sistem Srbije, kako je navela, predstavlja veliki uspeh koji je Ženska parlamentarna mreža postigla i koji može da posluži kao primer koji će u budućnosti moći da se primeni i u opštinama, pokrajinskim organima i na nacionalnom nivou.

Aleksandra Vladisavljević, konsultant za rodno odgovorno budžetiranje, tokom svog izlaganja, istakla je da su politike odgovornost svih odeljenja i ono što će se naći u budžetu je zajednički posao, i da je jako važno da se definišu uloge u celom tom procesu, šta rade ljudi koji pripremaju budžet a šta oni koji se bave temom rodne ravnopravnosti, ocenivši da je za uspeh ključno da se osmisli kako će timovi raditi u praksi, da im se pruži neophodna podrška i da se stvore preduslovi koji se odnose na primenu člana 40. Zakona o ravnopravnosti polova.

Dragan Božanić, konsultant za rodno odgovorno budžetiranje takođe je čestitao članicama Mreže koje su, kako je rekao, omogućile da se rad na uvođenju rodno odgovornog budžetiranja u Zakon, postavi na kvalitativno viši nivo i što više nije stvar senzibiliteta zaposlenih, nego je postalo i obaveza.

Tokom sastanka, između ostalog, razgovaralo se i o odnosu lokalnih samouprava prema rodno odgovornom budžetiranju, a posebna pažnja posvećena je pitanju podizanja svesti o rodnoj ravnopravnosti u lokalnim samoupravama, kao i o perspektivi iste.

Prisutne je pozdravila članica ŽPM Marija Obradović istakavši da je za dobar rezultat u radu važno da se ne robuje formalnostima već da se treba baviti suštinom i da smatra da bi trebalo da se uvede praksa redovnih sastanaka oko budućih aktivnosti, jer, kako je navela, ta neformalna povezanost u radu, kada je reč o rodno odgovornom budžetiranju može mnogo da doprinese. „Moramo biti povezane kako bismo argumentima insistirale da predmet našeg zalaganja zaživi i širom cele Srbije“, zaključila je tom prilikom Obradović.

Aida Ćorović, članica ŽPM govorila je o važnosti rada na ovom pitanju jer smatra da to, između ostalog, podiže ugled ne samo Ženske parlamentarne mreže već i Parlamenta uopšte.

Ljiljana Malušić, članica ŽPM tokom sastanka ocenila je da žene moraju biti ujedinjene, da moraju pokazati svoju moć jer svet čine žene. Ona je apelovala na prisutne da razvijaju unije žena u okviru svojih opština, jer smatra da udružene mogu biti jače i da je to ključ uspeha.

Dubravka Filipovski, članica ŽPM pozdravivši prisutne naglasila je da se po pitanju o kome se danas govorilo postiglo dosta, uz napomenu da po pitanju istog ima još dosta posla. Ona je podsetila da je na redu nastavak muško - ženskog dijaloga, osnaživanje na lokalu, dalje formiranje ženskih odborničkih mreža, razvijanje daljih mehanizama, kao i sprovođenje indikatora. „Činjenica je da to što smo uspeli da u zakonodavnoj vlasti imamo 30 odsto žena u parlamentu kao i odbornica u lokalnoj samoupravi sada nameće Republici Srbiji da, zbog otvaranja poglavlja 23 i 24, donese novi zakon o rodnoj ravnopravnosti i, ukoliko budemo uspeli u nastojanju da taj zakon predviđa 50 odsto žena i u izvršnoj vlasti, dolazimo do one kvote koja je neophodna za sprovođenje zakona o rodnom budžetiranju, ocenila je Filipovski.


Timovi za rodno odgovorno budžetiranje koje čine lokalna tela za rodnu ravnopravnost i predstavnici iz opštinskih odeljenja za finansije govorili su o rodno budžetskim inicijativama u svojim opštinama. Takođe, oni su predstavili primere dobre prakse opština Vlasotince, Nova Varoš, Vladičin Han, Sjenica, Prijepolje, Aleksinac i Priboj i razmenili iskustva o primeni rodnog budžetiranja u budžetu tih opština.

Sastanku su prisustvovali predstavnici Misije OEBS u Srbiji, Organizacije Ujedinjenih nacija za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena (UN WOMEN) i UNOPS-a.

Uz koordinatorku Ženske parlamentarne mreže Veru Paunović, u razgovoru su učestvovale i članice Marija Obradović, Dubravka Filipovski, Ljiljana Malušić, Sabina Dazdarević, Aida Ćorović, Jelisaveta Veljković i Ljibuška Lakatoš.



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5