Ponedeljak, 27. maj 2013.

Govor predsednika Narodne skupštine na 10. konferenciji predsednika parlamenata zemalja učesnica Procesa saradnje u JIE

Vaše Ekselencije,
uvažene kolege,
Izuzetna mi je čast i zadovoljstvo što učestvujem u radu ove konferencije i drago mi je što sam među prijateljima.


Želim da vas pozdravim u ime Narodne skupštine Republike Srbije da se zahvalim i čestitam na posvećenosti i naporima makedonskom predsedavanju Procesom saradnje u Jugo – istočnoj Evropi u proteklih godinu dana. Ova konferencija je istovremeno izuzetna prilika da sagledamo dostignuća prethodnog perioda, sve aspekte, perspektivu i mogućnosti daljeg unapređenja saradnje. Istovremeno, želeo bih da zahavlim našem domaćinu gospodinu Veljanoskom na gostoprimstvu.
Želim da naglasim da je Proces saradnje u Jugo – istočnoj Evropi autentična inicijativa, potekla od samih zemalja ovog makro- regiona, kao proces dobrosusedskih odnosa, stabilnosti, bezbednosti i saradnje koji danas okuplja dvanaest zemalja i predstavlja svojevrstan „glas regiona“.
Danas je region Jugoistočne Evrope uključen u znatan broj multilateralnih inicijativa, od onih opšteg političkog značaja do sektorskih oblika saradnje. U proteklom periodu bilo je nekoliko zvaničnih predloga za unapređenje regionalne saradnje i reforme regionalnih institucija, kao i za unapređenje integracije regiona u Evropsku uniju. Kao ilustraciju daljih potencijalnih pravaca saradnje, podsećam na predlog Višegradske grupe o osnivanju Balkanskog fonda po uzoru na Višegradski fond, kao i na predlog Grčke da tokom svog predsedavanja Evropskom unijom, u prvoj polovini 2014. godine, organizuje samit EU - Zapadni Balkan.
Ipak, uvažavajući činjenicu da se Evropska unija trenutno nalazi u krizi koja se može razvijati na različite načine, svesni smo da se to odražava negativno na proces proširenja, kao i na proces regionalne saradnje.
Najmanje poželjan scenario bi bila mogućnost daljeg pogoršanja ekonomske situacije u Evropi. U takvim uslovima, slabio bi interes za proširenje, a proces pristupanja zemalja regiona bio bi usporen, što bi moglo uticati na pogoršanje unutrašnjih prilika u zemljama regiona, sa negativnim posledicama na regionalnu saradnju.
Mi smo, međutim, ubeđeni da će se aktuelna kriza završiti pozitivnim ishodom, odnosno izlaskom Evropske unije iz krize. To bi rezultiralo jačanjem Unije, što bi se dalje pozitivno odrazilo na politiku proširenja. Zemlje regiona bi bile zainteresovane za još aktivnije učešće u regionalnoj saradnji, kroz jačanje Saveta za regionalnu saradnju i Procesa saradnje u JIE, koji bi u pravom smislu predstavljali glas regiona.
Zemlje regiona JIE s druge strane mogu i treba da odigraju ključnu ulogu kada se radi o unapređenju i daljem razvoju regionalne saradnje, što bi olakšalo proces integracije u EU i smanjilo ekonomske i socijalne poteškoće u regionu. Zato je pred zemljama JIE zadatak da donesu novu ocenu rezultata saradnje i pokušaju da definišu zajedničku viziju regiona i ulogu ove regionalne inicijative.
Dame i gospodo,
Parlamenti naših zemalja takođe mogu dati značajan doprinos u stvaranju boljih ekonomskih uslova. Parlamentarna diplomatija je, pre svega, način da se u direktnim kontaktima podstakne ekonomska i privredna saradnja kako na bilateralnom, tak i na multilateralnom nivou. Za ovo poslednje, naša inicijativa je od velikog značaja. Naš uticaj na ekonomski ambijent je zato dvojak. Pored davanja podsticaja ekonomskoj saradnji i povezivanja privreda i ekonomija, kroz zakonodavnu i nadzornu funkciju parlament stvara bolje uslove za poslovanje, donošenjem zakona posebno u sferi vladavine prava i borbi protiv korupcije i kasnijim nadzorom nad sprovođenjem zakona, parlament doprinosi sigurnijem ekonomskom ambijentu što za uzvrat donosi veći broj investitora. Konačno, ne i najmanje važno, evro integracije regiona same po sebi predstavljaju dokaz ozbiljnosti reformi koje se preduzimaju i tako neposredno stvaraju ambijent poverenja.
Kao predsednik Narodne skupštine RS želim da predložim pristup regionalnoj saradnji koji bi se bazirao na: unapređenju kulturnih, ekonomskih i političkih veza; prevazilaženju nasleđa prošlosti i izgradnji odnosa koji će odgovoriti na izazove budućnosti; i razvoju novog duha saradnje. Svesni smo mesta koje u razvoju regionalne saradnje u JIE ima Evropska unija.
Smatram da je potrebno uspostaviti proširenu koordinaciju između EU i JIE u okviru koje bi bili analizirani i ocenjeni dosadašnji rezultati regionalne saradnje. Pored diplomatskih tela, mogli bismo da formiramo timove nezavisnih stručnjaka, za analizu postignutog u određenim oblastima sa predlozima za unapređenje saradnje. Istovremeno, možemo sugerisati i organizovanje nekoliko skupova nevladinih organizacija, gde bi se razmatrala pitanja unapređenja oblika i oblasti regionalne saradnje. Postoje mogućnost da se i u dosadašnjem formatu zajednički deluje aktivnije kako bi se ojačala saradnja u regionu u cilju stvaranja uzajamne podrške u okviru međunarodnih organizacija, podrške članica EU koje učestvuju u našem radu za zajedničke interese regiona u institucijama EU posebno kada se radi o fondovima za pretpristupne aktivnosti i pružanje podrške u procesu integracije.
Republika Srbija ima interes za dalje unapređenje regionalne saradnje i zajedničko nalaženje rešenja za sva otvorena pitanja. Narodna skupština je zainteresovana za još intenzivniju razmenu iskustva i najboljih praksi. Ovo je proces koji zahteva svakodnevni rad i konsultacije i uveren sam da ćemo naporima i požrtvovanim radom u budućnosti uspeti da nadoknadimo kašnjenje koje celokupan region ima u odnosu na proces evropskih integracija, da učvrstimo temelje demokratije i mira u ovom regionu i da damo doprinos ekonomskom razvoju i prosperitetu.
Dozvolite mi da se osvrnem na regionalnu saradnju, značaj postojećih inicijativa, i podelim sa vama iskustva Narodne skupštine u regionalnoj saradnji. Činjenica da su se sve zemlje regiona opredelile za priključenje EU, što je u centru pažnje i naše javnosti, zahteva od nas preduzimanje temeljnih reformi i uspostavljanje novih sistema vrednosti. Svesni činjenice da razvoj svake pojedinačne zemlje vodi kroz regionalnu saradnju i dobrosusedske odnose, ponosni smo što smo deo veoma značajnih regionalnih tokova, posebno Sporazuma o slobodnoj trgovinskoj zoni – CEFTA, Sporazuma o energetskoj zajednici u Jugoistočnoj Evropi, koji je i prvi sporazum zemalja regiona sa Evropskom unijom, što učestvujemo u izradi Strategije EU za Podunavlje, kao i u protokolima o saradnji u oblasti pravosuđa i unutrašnjih poslova.
Pridajemo poseban značaj razvoju odnosa sa državama u regionu, kao osnovi obezbeđivanja i jačanja stabilnosti i unapređenja svestrane dobrosusedske saradnje, te integracije ovog dela Evrope u EU. Zbog toga je neophodno da sarađujemo i unapređujemo postojeće inicijative, jer su one okvir za razgovore i pronalaženje zajedničkih interesa i rešenja u različitim oblastima života. Prirodno je što saradnja sa susedima predstavlja ključni aspekt jačanja veza sa Evropskom unijom, a uvereni smo da i za naše susede ovo jeste prioritetan interes. I kada se uzme u obzir ekonomija, trgovinska razmena, infrastruktura, životna sredina, bezbednost, saobraćaj, kultura, turizam, svaka od oblasti života prirodno upućuje na susede, jer su sve te oblasti povezane i ne može se delovati niti u jednoj samostalno.
Želeo bih da iskoristim ovu priliku da čestitam našim kolegama iz Hrvatske, koja će postati članica EU 1. jula 2013. godine. Ovo je važno, ne samo za Hrvatsku, nego za ceo region.
Radeći zajedno u velikom broju oblasti značajnih za život naših građana šaljemo jasan signal našim partnerima u EU da region gradi atraktivno, stabilno i predvidivo okruženje, koje je spremno da odgovori zahtevima razvijenih zemalja. Kao parlamentarci moramo dalje podsticati saradnju, jer smo sigurni da će doprineti društvenom, demokratskom i privrednom razvoju svih zemalja. Od izuzetnog je značaja da se zemlje regiona sarađuju u usklađivanju zakonodavstva, zauzimanja zajedničkih stavova, pozicija i zajedničkih istupanja pred evropskim institucijama, posebno u onim sferama koje će građanima obezbediti bolji kvalitet života. Posebno je potrebno jačati privredne veze, jer uz podršku privrednih subjekata, gradimo region ekonomskog prosperiteta, što je pretpostavka za uspostavljanje trajne stabilnosti u regionu.
Želim ovom prilikom da još jednom izrazim zahvalnost za podršku, Republici Srbiji, za napore koje uložila u unapređenju odnosa među narodima regiona. Ponosan sam što mogu da istaknem da su i predsednik RS, Vlada RS i Narodna skupština uložili velike napore da osnaže i sprovedu ovu inicijativu. Drago mi je da su i druge države prihvatile i podržale pristup mirnog i demokratskog rešavanja problema u regionu, čemu je Srbija oduvek privržena u pravcu povećavanja bezbednosti, stabilnosti i propsperiteta.Mi ćemo nastaviti to da činimo i u okviru ove organizacije, naravno, u skladu sa ustavima naših država i jasnim pravilim ove organizacije.

Sasvim je prirodno da smo mi u Narodnoj skupštini, i tokom srpskog predsedavanja ovom regionalnom inicijativom , posebnu pažnju pridavali jačanju parlamentarne dimenzije ovog Procesa. Parlamenti i jesu forumi u kojima se razmenjuju mišljenja koja je teže otvoriti na nivou izvršne vlasti, i gde je prostor za dijalog širi. Mi, parlamentarci, razgovaramo o različitim temama, od važnosti za građane naših zemalja, od važnosti za proces evropskih integracija, sa željom da se bolje razumemo, prepoznamo zajedničke interese i nađemo najbolja rešenja za otvorena pitanja. Imajući u vidu značaj parlamentarne diplomatije, Narodna skupština će i u narednom periodu ulagati napore radi intenziviranja saradnje sa Evropskim parlamentom, drugim institucijama Evropske unije, parlamentima zemalja članica EU, ali i parlamentima drugih zemalja u regionu.

Poštovane kolege, želim ovom prilikom da istaknem da je Srbija posvećena svom evropskom putu, a na tom putu uloga parlamenta je veoma značajna. U očekivanju da otvorimo pregovore za članstvo, u nastojanju da obezbedimo bolji život za naše građane, od važnosti je da ostanemo dosledni na putu reformi, uvereni da je put demokratije, prosperiteta, socijalnog razvoja, zaštite ljudskih prava i osnovnih sloboda put koji nema alternativu.
Na kraju, želim da pozovem uvažene kolege iz regiona, da radimo zajednički na integrisanju našeg regiona u EU, jer je to zajednički cilj svih nas. Bez međusobne saradnje između zemalja regiona, nema napretka ni za jednu zemlju ponaosob. Imajući to u vidu ostajemo dosledni na putu evropskih integracija i jačanja dobrosusedskih odnosa i odnosa u regionu.
Hvala vam!



Prethodni mesec Sledeći mesec
P U S Č P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5